Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej oblegane kierunki studiów w Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
W tym roku na UTP kandydaci na studia mieli do wyboru 35 kierunków
W tym roku na UTP kandydaci na studia mieli do wyboru 35 kierunków Tomasz Czachorowski/Archiwum
Kandydaci na studia z niecierpliwością czekają na ogłoszenie list osób zakwalifikowanych. Wśród nich są Oliwia Dąbrowska i Wojciech Durski, którym w tym roku „Express” towarzyszył na maturze.

- Wybrałam psychologię i lingwistykę stosowaną na UKW w Bydgoszczy oraz komunikację i psychologię w biznesie na UMK w Toruniu - mówi Oliwia Dąbrowska, absolwentka I LO. - Każdy z tych trzech kierunków interesuje mnie w równym stopniu. Jeśli dostanę się na wszystkie, będę miała twardy orzech do zgryzienia. Chyba będę musiała przedyskutować tę kwestię z rodzicami. W Toruniu listy zakwalifikowanych mają być ogłoszone w czwartek, z kolei na UKW w piątek. Czekam zatem z niecierpliwością. Na razie większość czasu spędzam na Zawiszy, bo jestem wolontariuszką młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce, które się niebawem rozpoczną w Bydgoszczy.

Drugi z naszych maturzystów - Wojtek Durski ubiega się o przyjęcie na prawo na Uniwersytecie Gdańskim i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. On także czeka na wyniki rekrutacji.

Hity na UTP

Tymczasem bydgoskie uczelnie publiczne właśnie zakończyły pierwszy etap rekrutacji na studia. Na UTP kandydaci na studentów mieli do wyboru 35 kierunków. Choć uczelnia, ze względu na zmieniające się w tym roku zasady finansowania szkół wyższych publicznych, przyjmie o 315 studentów mniej, to powodów do obaw nie ma. Są jeszcze wolne miejsca na niektórych kierunkach.

Przeczytaj też: ragedia w okolicach Dworca Bydgoszcz - Główna. 24-letni Dawid M. zmarł od ciosów nożem!

- Przykładem mogą być rolnictwo, biotechnologia czy inżynieria materiałowa - wylicza dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Największym powodzeniem podczas rekrutacji cieszyła się informatyka stosowana. Limit wynosił tu 120 miejsc, a zgłosiło się 207 osób. Udanie wypadł też nabór na zoofizjoterapię. Chętnych było 130 osób, a mogliśmy przyjąć 90. Aż 104 kandydatów ubiegało się o przyjęcie na teleinformatykę, podczas gdy limit był 90 osób. Chętnych nie brakowało też na budownictwie oraz finansach i rachunkowości, gdzie zgłosiło się po 181 osób.

Z trzech nowych kierunków, które w nowym roku akademickim chce wprowadzić UTP, najlepiej wypadła inspekcja weterynaryjna. - Już na 30 z 45 wolnych miejsc mamy kandydatów - mówi dr Franciszek Bromberek. - Z kolei na zielarstwo i fitoterapię zgłosiło się 21 osób, a możemy przyjąć 60. Niewiele, bo zaledwie osiem osób ubiegało się o przyjęcie na kierunek inżynieria w biologii stosowanej. Zobaczymy jeszcze, jak wypadnie nabór uzupełniający i wtedy Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zdecyduje, czy wprowadzimy ten kierunek.

Chcą być lekarzami

W Collegium Medicum UMK, które oferuje kandydatom 1290 miejsc, w tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne jednolite magisterskie i I stopnia wzięły udział 8022 osoby. - Do wtorku wpłynęło 7081 opłat rekrutacyjnych, ale to się jeszcze może zmienić, bo decyduje data ich nadania - tłumaczy dr Ewa Walusiak
-Bednarek z Biura Prasowego UMK.

Zobacz też:

- Tradycyjnie najwięcej chętnych ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski. Biorąc pod uwagę wyłącznie osoby, które wniosły opłatę, o jedno miejsce walczy tu 17,4 osoby. Wśród popularnych kierunków są też farmacja (8,4 osoby na miejsce), kosmetologia (5,9), fizjoterapia (4,6) i optyka okularowa (3,7). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się z kolei zdrowie publiczne oraz kierunki w języku angielskim, gdzie nie udało się wypełnić limitu. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych nastąpi 
13 lipca.

Wielu na psychologię

Na UKW w Bydgoszczy ogólna liczba zarejestrowanych kandydatów wyniosła blisko 4 tys. i była o kilkaset osób wyższa niż rok temu.
- Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się pedagogika, psychologia, administracja, ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, humanistyka drugiej generacji, informatyka, wychowanie fizyczne czy filologie z językiem angielskim - wylicza Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.

Polecamy:

Od piątku na mapie miejskiej kultury dopisać należy adres ul. Śniadeckich 4, gdzie deweloper Moderator Inwestycje udostępnił  laureatką stypendium Prezydenta Bydgoszczy Stan Użytku - Tymczasową Galerię Sztuki (Nie)Użytku. Tu odbywać się będą wystawy, warsztaty, koncerty czy śniadania w witrynie.Tymczasowa Galeria Sztuki (Nie)Użytku - Stan Użytku, czynna latem w środy w godz. 10-15 i soboty/niedziele 12.00-20.00.

W Bydgoszczy otwarto nową galerię [zdjęcia]

- O przyjęcie na te kierunki ubiegało się od kilku do kilkunastu chętnych na miejsce. Pierwszy etap elektronicznego naboru zakończył się 10 lipca. Na niektórych kierunkach odbędą się egzaminy wstępne. Jeszcze w lipcu wszędzie tam, gdzie powstaną listy rezerwowe kandydatów, planujemy dodatkowe tury rekrutacyjne. Na początku sierpnia rozpocznie się z kolei dodatkowy nabór na kierunki, które w I naborze zebrały mniejszą liczbę chętnych. Dodatkowy nabór potrwa do 13 września.
1290
miejsc oferuje w tym roku dla kandydatów na studia Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty