Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi NIŻ Friederike. Silny wiatr i opady śniegu w Polsce 18.01.2018. [IMGW ostrzeżenia, pogoda, gdzie będzie wiać, tzw. orkan Fryderyk]

sier
[IMGW - ostrzeżenia. Prognoza pogody, czwartek, 18 stycznia 2018; MAPA, radar pogodowy, pogoda 18.01.2018, KUJAWSKO-POMORSKIE, Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Nakło, Inowrocław, Świecie, Żnin]
[IMGW - ostrzeżenia. Prognoza pogody, czwartek, 18 stycznia 2018; MAPA, radar pogodowy, pogoda 18.01.2018, KUJAWSKO-POMORSKIE, Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Nakło, Inowrocław, Świecie, Żnin] windy.com/sier
Silny WIATR do 110 km/h, ŚNIEG, śnieg z deszczem i deszcz - w czwartek, 18 stycznia w Polsce można się spodziewać bardzo dynamicznej i niebezpiecznej pogody. Wszystko za sprawą niżu wtórnego, który przyniesie do nas opady oraz mocne porywy wiatru. Gdzie będzie wiało najmocniej. Gdzie będzie padał śnieg? [IMGW - ostrzeżenia. Prognoza pogody, czwartek, 18 stycznia 2018, MAPA, radar pogodowy, pogoda 18.01.2018, Polska, KUJAWSKO-POMORSKIE, Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Nakło, Inowrocław, Świecie, Żnin].

➤➤AKTUALIZACJA: czwartek, 18 stycznia
Pogoda w Polsce w czwartek, 18 stycznia i w nocy z czwartku na piątek będzie naprawdę niebezpieczna. IMGW wydał najnowsze ostrzeżenia. ➤➤Aktualna prognoza i mapa POD TYM ADRESEM.

18 stycznia oraz w nocy z 18 na 19 stycznia (czwartek/piątek) przez Polskę przetoczy się dynamiczny niż wtórny. Przygotujcie się na silny wiatr - w niektórych rejonach dochodzący do 110 km/h, opady śniegu, śniegu z deszczem, miejscami deszczu.

Prognoza pogody, czwartek 18 stycznia, ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia (w tym 2. stopnia) dla 10 województw (stan na godzinę 7.30 w czwartek).

Aktualne ostrzeżenia wydane przez IMGW można śledzić pod tym adresem: http://pogodynka.pl/ostrzezenia

Wiatr w porywach może osiągać 110 kilometrów na godzinę

Niż - podobnie, jak było we wtorek, wkroczy do Polski od zachodu i będzie przemieszczał się na wschód kraju. Opady połączone z porywami silnego wiatru mieszkańcy zachodnich regionów Polski zaczną odczuwać już po południu w czwartek. Najpierw przyjdą opady śniegu, po nich porywisty wiatr.

Pogoda - Kujawsko-Pomorskie. Niż przyniesie wiatr i śnieg

Niż wpłynie na pogodę również na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jego centrum przejdzie idealnie przez nasz region. Oznacza to, że ominą nas najsilniejsze porywy wiatru (tych muszą się spodziewać mieszkańcy zachodniej, centralnej, południowej i wschodniej Polski).

Na Kujawach i Pomorzu porywy wiatru będą osiągać ok. 80 km/h (im bardziej na południe województwa, tym wiatr będzie mocniejszy). W regionie należy spodziewać się opadów śniegu (a okresowo deszczu ze śniegiem lub samego deszczu). Temperatura w ciągu dnia będzie na plusie. Należy przygotować się również na skoki ciśnienia.

Opady do województwa Kujawsko-Pomorskiego mają dotrzeć w godzinach popołudniowo-wieczornych i będą utrzymywać się do godzin nocnych. Układ będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim w ciągu nocy z czwartku na piątek

UWAGA: W czwartek rano IMGW wydało ostrzeżenie dla subregionu południowo-wschodniego Kujaw i Pomorza.
"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, początkowo z kierunków południowych skręcający na zachodni i północno-zachodni. Jednocześnie będą występowały opady śniegu, które w połączeniu z silnym wiatrem będą miejscami powodowały zawieje i zamiecie śnieżne".
Ważność ostrzeżenia od godz. 18.00 w czwartek (18 stycznia), do 10.00 w piątek.

Symulację, można obejrzeć na tej mapie (by zmienić godzinę wystarczy przesunąć na skali poniżej)

(źródło: windy.com)

Niż, a nie orkan Fryderyk w Polsce

Niektórzy donoszą o "orkanie", który ma przetoczyć się przez Polskę. Używanie nazwy orkan w jego przypadku jest jednak nieuprawnione. To układ niskiego ciśnienia i nie spełnia kryteriów, które pozwalałyby go tak nazywać w Polsce.

Gdyby wiatr osiągnął odpowiednią siłę IMGWnazwałyby go po prostu huraganem - musiałby jednak przekraczać siłę 118 kilometrów na godzinę (nie chodzi jednak o porywy, a o stałą siłę wiatru).

Zobacz również:

W 2017 roku chłopcom częściej nadawano imię Kewin niż Wiesław. Przeglądając bazę można natrafić na bardzo ciekawe imiona żeńskie i męskie, które nadano w Polsce. Część z nich to imiona dawno zapomniane, niektóre są zapożyczone z innych krajów, jeszcze inne to zdrobnienia od często nadawanych. ➤➤➤ Na dalszych stronach zobaczycie wybrane przez nas, najrzadziej nadawane imiona w Polsce w pierwszej połowie 2017 roku. W sprawie niektórych w przeszłości wypowiadała się Rada Języka Polskiego.

Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!