Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi czas nawrócenia i pokuty

Renata Napierkowska
Dzisiejsze obrzędy kościelne mają nam przypomnieć o tym, że doczesność jest przemijająca oraz zachęcić do nawrócenia i pokuty.

Dzisiejsze obrzędy kościelne mają nam przypomnieć o tym, że doczesność jest przemijająca oraz zachęcić do nawrócenia i pokuty.

<!** Image 2 align=right alt="Image 45838" sub="We wszystkich parafiach w środę popielcową odprawione zostaną nabożeństwa. W przeciwieństwie do zwykłych mszy nie zaczną się one od aktu pokutnego. Obrzędy te przebiegają bowiem według nieco innego porządku">Podczas wszystkich mszy, kapłani będą wiernym posypywać głowy popiołem.

- Prochem jesteś i w proch się obrócisz - mówią księża podczas obrzędów środy popielcowej.

Zwyczaj wykorzystywania popiołu w różnych kulturach jest starszy od chrześcijaństwa i ma wieloraką symbolikę.

W starożytności i kulturach Wschodu najczęściej używano go na znak żałoby. W religii katolickiej popiół jest przede wszystkim symbolem nawrócenia i pokuty.

- Słowa, które ksiądz wypowiada podczas posypywania głów popiołem: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, przypominają o tym, że doczesność jest czymś ulotnym i przemijającym. Ma to nas nakłonić do podjęcia postanowień, które coś zmienią w naszym życiu - tłumaczy ksiądz Romuald Drążkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu.

<!** reklama left>Środa popielcowa rozpoczyna trwający czterdzieści dni okres wielkiego postu, który dla katolików jest właśnie czasem pokuty i nawrócenia. W średniowieczu grzesznicy w tym czasie się biczowali. Jeszcze na początku ubiegłego wieku, w czasie wielkiego postu nie spożywano w ogóle potraw mięsnych i ograniczano ilość spożywanego pokarmu. Współcześnie unika się już tak drastycznych aktów, jednak dla wielu katolików jest to czas wstrzemięźliwości. Nie tylko unikają hucznych zabaw, które są zakazane przez Kościół, ale na przykład odmawiają sobie jedzenia słodyczy lub podejmują próby zerwania z takimi nałogami jak papierosy i alkohol.

- Nabożeństwa pokutne, które rozpoczynają się od środy popielcowej - Droga krzyżowa i Gorzkie żale - mają nas mobilizować do przemiany w swoim życiu. Poszukania własnej drogi, takiej którą wyznacza Chrystus i Ewangelia. Taka jest właśnie idea wielkiego postu - przypomina ksiądz Romuald Drążkowski.

We wszystkich parafiach w Środę Popielcową odbędzie się kilka nabożeństw. W przeciwieństwie do zwykłych mszy, nie zaczną się one od aktu pokutnego. Obrzędy środy popielcowej przebiegają bowiem według nieco innego porządku. Po Ewangelii księżą wygłaszają krótką homilię, a na znak pokuty posypują głowy popiołem. Pochodzi on z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z poprzedniego roku. Obrzęd ten obowiązuje w Kościele katolickim od X wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!