Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Brdą powstaną kolejne wieżowce?

Wojciech Mąka
Tomasz Czachorowski
Czy bydgoskie bulwary mają być wąską ścieżką przy wysokich wieżowcach, czy raczej wolną przestrzenią? Architekci zapytają nas o to w specjalnej ankiecie.

Już kilka tygodni minęło od zorganizowanej przez Urząd Miasta i Miejską Pracownię Urbanistyczną debaty o sposobie zagospodarowania bulwarów nad Brdą. Problem wydaje się nad wyraz ważny dla ich przyszłości, bo to zwyczajnie... łakomy kąsek dla developerów. Niektórym bydgoszczanom jednak stawianie wieżowców nad rzeką, jak dzieje się m.in. przy ul. Toruńskiej, wcale się nie podoba... Żeby było śmieszniej, River Tower i Nordic Astrum przy Babiej Wsi nie powstają na podstawie planu miejscowego, tylko na podstawie decyzji administracyjnych, podejmowanych przez architekta miasta...

- Zdecydowanie tereny nadrzeczne powinny stać się główną osią rekreacyjną Bydgoszczy i zostać udostępnione mieszkańcom na całym odcinku łączącym dwie zrewitalizowane starówki : Stare Miasto i Stary Fordon - podkreśla Anna Rembowicz-
-Dziekciowska, szefowa MPU. - Nie jest to proste, bo większość terenów to tereny prywatne, ale najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku...

Cztery wizje nad Brdą

W ankiecie propozycje są cztery - dotyczą zagospodarowania nabrzeży Brdy na odcinku mostu Bernardyńskiego do Pomorskiego oraz od mostu Kazimierza Wielkiego do Brdyujścia, a także bulwarów w centrum. Najważniejsze pytanie, czy w sąsiedztwie rzeki chcemy wypoczywać, czy mieszkać i pracować.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w najbliższych dniach udostępni ankietę na swojej stronie internetowej .
Deweloperzy przekonują, że budować wysoko nad Brdą trzeba. Z kolei m.in. mieszkańcy Babiej Wsi, o czym już wiele razy pisaliśmy, obawiają się wysokich budynków w sąsiedztwie swoich kamienic.

A turystyka wodna?

Dyskusja po jednym zorganizowanym w ostatnim dniu marca spotkaniu się nie skończyła.
- Oto moja konkluzja, której nie udało mi się przedstawić, w kilku punktach, później do rozwinięcia - podkreśla Piotr Cyprys, prezes stowarzyszenie Metropolia Bydgoska. - Ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż całej Brdy - bulwary, pas ochronny od wody uniemożliwiający grodzenie do niej dostępu; wyznaczenie enklaw w których mogłyby pojawić się wysokie budynki, - teren pomiędzy Tesco a mostem Kazimierza Wielkiego. Po trzecie - przystosowanie nabrzeża do uprawiania wodnej turystyki.
Cyprys na swoim blogu podkreśla, że zagęszczanie tkanki miejskiej, szczególnie na obszarach położonych blisko centrum, wydaje się priorytetem.

- Czas skończyć z inwestycjami mieszkaniowymi na wschodnich rubieżach miasta, które przyczyniają się do nienaturalnego rozciągania Bydgoszczy - czytamy na blogu Piotra Cyprysa. - Przy weryfikacji kierunków przestrzennej zabudowy jest to zadanie elementarne. Wielu bydgoszczan było zaskoczonych proponowaną lokalizacją dla mieszkalnego wysokościowca Nordic Astrum – temat wywołał szeroką dyskusję dotyczącą nie tylko samej bryły budynku, ale także lokalizacji i wysokości.

Konkrety później

Badania MPU w założeniu mają być początkiem szerszych rozważań o „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Bydgoszczy”. Konkretnych odpowiedzi i decyzji szybko jednak spodziewać się nie należy.
- Dla nas jedną z najważniejszych spraw jest takie zorganizowane bulwarów, żeby wzdłuż Brdy połączyć ciągiem spacerowo-turystycznym Bydgoszcz ze Starym Fordonem - podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera