Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.
W roku szkolnym 2022/2023 obowiązek szkolny dotyczy ok. 2800 siedmiolatków (rocznik 2015) mieszkających w Bydgoszczy. Ponadto, na wniosek rodziców, naukę klasie I mogą rozpocząć 6-latki, ale tylko w przypadku, gdy wcześniej korzystały z wychowania przedszkolnego lub posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Nabór odbywał się elektronicznie i rozpoczął się 15 lutego. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmowane były do klasy I z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców. Kandydaci zamieszkali poza rejonem szkoły mogli być przyjęci do klasy I na wniosek rodziców, w sytuacji, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
Zostało około 200 wolnych miejsc
W rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 Miasto Bydgoszcz przygotowało 2827 miejsc dla uczniów klas I szkół podstawowych.
- W ramach prowadzonego naboru zakwalifikowało się 2619 kandydatów, pozostało jeszcze około 200 wolnych miejsc - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Wykaz wolnych miejsc zostanie opublikowany 21 kwietnia w elektronicznym systemie rekrutacyjnym, natomiast nabór uzupełniający odbędzie się 22-27 kwietnia br. Wówczas osoby zainteresowane będą mogły jeszcze zarejestrować w systemie rekrutacyjnym wniosek o przyjęcie kandydata na udostępnione miejsca.
W SP nr 32 bez problemu udało się skompletować cztery klasy pierwszaków.
- Chętnych było nawet na górkę, niektóre dzieci spoza rejonu się nie dostały - mówi Arletta Popławska, dyrektor szkoły przy ul. Bałtyckiej. - Klasy mogą liczyć maksymalnie po 25 osób, ale musieliśmy zostawić w każdej z nich kilka wolnych miejsc. Mamy bowiem kilkoro siedmiolatków z rejonu, których rodzice nie zgłosili do rekrutacji elektronicznej, choć powinni. Nie mamy z nimi kontaktu, jeśli się zgłoszą, to musimy ich przyjąć.
Dodatkowa klasa I powstała w SP nr 63
W SP nr 63 początkowo miały zostać utworzone od września br. cztery oddziały klas I, w tym klasa sportowa pływacka.
- Dzieci zgłosiło się jednak więcej i ratusz - jako organ prowadzący - wyraził zgodę na utworzenie jeszcze jednej klasy ogólnodostępnej - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Według danych z Biura Meldunkowego, spodziewaliśmy się łącznie 80 kandydatów do klas I, ale okazało się, że na terenie naszego obwodu mieszka ich już więcej. Do tej dodatkowej klasy dołączą też dzieci z rejonu, których rodzice nie złożyli wniosków o przyjęcie do szkoły na czas. Mamy obowiązek te dzieci przyjąć, więc w rekrutacji uzupełniającej konieczne było pozostawienie rezerwy miejsc.
Dyrektor Przemysław Kotłowski podkreśla też, że bardzo dobrze wypadł nabór do klasy pływackiej. - Na testy sprawnościowe zgłosiło się więcej osób niż było miejsc, więc dostali się kandydaci, którzy uzyskali najwięcej punktów - mówi.
W SP nr 18 trzy klasy I mają już pełną obsadę. Dwie z nich to oddziały ogólnodostępne, jedna to klasa integracyjna, do której może uczęszczać 15 uczniów i 5 osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- My także chętnych mieliśmy więcej. Dziesięć osób spoza rejonu się nie dostało - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w skład, którego wchodzi SP nr 18. - Zgłosili się też do nas rodzice dzieci, którzy poinformowali, że właśnie przeprowadzili się na nasze osiedle i zamieszkają na terenie obwodu. Będę rozmawiał z Urzędem Miasta, co w tej sytuacji? Zobaczymy, czy będzie zgoda na utworzenie jeszcze jednego oddziału.