Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy wrócą drzewa - czy kiedyś powstanie tam kawiarenka? [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy czekają wielkie zmiany.
Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy czekają wielkie zmiany. Tomasz Czachorowski
Na Wyspę św. Barbary wrócą drzewa. A to tylko początek większych zmian w tym miejscu.
[b]Przebudowa zajezdnia tramwajowa przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

[/b]

od 16 lat

Znajdująca się za jazem farnym Wyspa św. Barbary powstała w połowie XIX wieku podczas regulacji Brdy. Nazwa wyspy pochodzi od kultu św. Barbary, uznanej za patronkę szyprów i sterników bydgoskich. W okresie międzywojennym zaplanowano postawienie na wyspie figury św. Barbary, opracowano nawet projekt, ale do realizacji tego zamiaru nie doszło.

Jeszcze niedawno pokryta była intensywną roślinnością i wysokimi drzewami, dziś jest niemal "łysa". Jako, że znajduje się w eksponowanym miejscu, wielu bydgoszczan zwraca na jej stan baczną uwagę. Pojawiły się rozmaite pomysły na jej zagospodarowanie, w tym przewidujący stworzenie tam - po połączeniu z lądem - stylowej, letniej kawiarenki. Ten pomysł pozostanie tylko na papierze.

To Cię może też zainteresować

- Chcemy tchnąć w nią życie - zleciliśmy koncepcję, która przewiduje wykonanie zieleni - nasadzenia drzew, krzewów, wykonanie łąki kwietnej, montaż elementów małej architektury tj. ławek i tablicy informacyjnej. W widocznym miejscu umieścimy rzeźbę lub instalację przestrzenną - wizualne i dźwiękowe podkreślenie lokalizacji 18. Południka. Wyspa nie będzie połączona w stały sposób z nabrzeżem ze względu na otrzymane opinie - niemal rok temu informował bydgoski ratusz.

Kajakiem na Wyspę św. Barbary

W planie jest wykonanie modernizacji umocnień nabrzeży wyspy, pomost pływający i schodki ułatwiające wysiadanie z małych jednostek pływających tj. kajaków lub łódek. Na wyspie przewidziano również Zintegrowany Punkt Ratownictwa Wodnego. W celu poprawy bezpieczeństwa na bulwarze wykonany ma zostać punkt monitoringu miejskiego. Zaplanowano również wykonanie nowych przyłączy na potrzeby oświetlenia i monitoringu.

- Zagospodarowanie wyspy Św. Barbary ujęte jest w dużym zadaniu inwestycyjnym związanym z rewitalizacją bulwarów Brdy. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na to zadanie w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja obejmie rewitalizację terenów nadrzecznych Brdy, w zakres której wchodzi wykonanie nowych/modernizacja istniejących umocnień nabrzeży (w zależności od ich stanu technicznego, w tym w zakresie ochrony terenu przed zalewaniem), zagospodarowanie terenu bulwaru na lewym brzegu rzeki Brdy na odcinku od ulicy Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego oraz wyspy Św. Barbary wraz z niezbędną infrastrukturą - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Pozytywne opinie konserwatora i rady ds. estetyki

Całość zadania ma pochłonąć ponad 33 miliony złotych. Ratusz jest na etapie opracowania wniosków o wszczęcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy. Na razie wykonano dwie koncepcje programowo-przestrzenne zagospodarowania terenu wyspy św. Barbary, inwentaryzacje przyrodnicze i badania geotechniczne podłoża gruntowego. Wykonano też dokumentację odcinka zagospodarowania bulwarów od ul. Krakowskiej do Słonecznego Młyn.

- Koncepcja programowo-przestrzenna zagospodarowania terenu wyspy Św. Barbary została pozytywnie zaopiniowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Radę ds. Estetyki. Zadanie związane z rewitalizacją terenów nadrzecznych wskazali mieszkańcy w konsultacjach społecznych dotyczących najważniejszych inwestycji - podkreśla Marta Stachowiak.

Elżbieta Rusielewicz, przewodnicząca Komisji Gospodarski Przestrzennej Rady Miasta Bydgoszczy wskazuje, że zmian wokół wyspy będzie więcej. - Rozebrany zostanie tor do kajakarstwa górskiego, znikną również wszystkie napowietrzne linie w tym miejscu, co poprawi estetykę. Wyspa będzie dostępna dla wszystkich poprzez pomost. Z informacji, które do ns trafiły wynika, że inwestycja może rozpocząć się za jakieś dwa lata - mówi radna.

Warto wiedzieć, że wyspa należy do Skarbu Państwa, jest zakwalifikowana do wód płynących będących w trwałym zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Chojnicach. Wszystkie prace na wyspie będą prowadzone w porozumieniu z Wodami Polskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo