https://expressbydgoski.pl
reklama
II tura wyborów - pasek artykułowy

Na początku było Eldorado, Victoria i Esplanada

kk
Bowling przeszedł długą drogę: od rzucania kamieniami w czasach kamienia łupanego, poprzez egipski prototyp kręgla, do idealnej, profesjonalnej kuli.

Bowling przeszedł długą drogę: od rzucania kamieniami w czasach kamienia łupanego, poprzez egipski prototyp kręgla, do idealnej, profesjonalnej kuli.

<!** Image 2 align=right alt="Image 64220" sub="Tak to drzewiej bywało - jedno z najstarszych zdjęć przedstawiających dżentelmenów spod Poznania podczas gry w kręgle (a w zasadzie w przerwie) / Fot. Archiwum">Starożytni Polinezejczycy grali na torach, które mierzyły około 18 metrów, czyli były bardzo podobne do dzisiejszych. W XVI wieku zabawa ta rozpowszechniła się wśród Niemców, w wieku XVII zaś, wraz z Holendrami, zawędrowała na kontynent północnoamerykański.

Tam, w okolicach XIX wieku, gra w kręgle zrobiła oszałamiającą karierę. Najlepsi amerykańscy zawodnicy założyli nawet Kongres Bowlingu i ustalili zasady gry, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

W Polsce bowling rozkręcił się na przełomie XVIII i XIX wieku, a czas jego rozkwitu przypada na czasy zaboru pruskiego, czyli na lata 1772-1918.

<!** reklama left>- Niewiele wiemy o tradycji kręglarskiej na terenie Bydgoszczy z tamtych czasów - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - Wiadomo, że w XX-leciu międzywojennym działało u nas Towarzystwo Kręglarskie „Kręglorzut”. Właściwie zmobilizowali nas do tej formy rozrywki Niemcy. Na pewno nad Kanałem Bydgoskim było mnóstwo restauracji, w których oferowano możliwość porzucania do kręgli.

- Przy ulicy Jagiellońskiej działała restauracja „U Kocerki” - wspomina Rajmund Kuczma, Honorowy Obywatel Bydgoszczy. - Tam grali na pewno. Przy Marszałka Focha zaś mieścił się hotel „Pod Lwem”, niestety cała kamienica została rozebrana w 1938 roku, ale wiem, że na kręgle się tam chodziło. Przypominam sobie jeszcze kilka adresów: ul. Wrocławska, przy IV śluzie „U Kruegera”, przy św. Trójcy, pod numerami 31-33. Wiadomo, że to były bardzo dobre lokale, więc w kręgle byle kto nie grał.

Żródła donoszą, że już na przełomie XIX i XX wieku w Bydgoszczy, Czarnkowie, Oleśnicy, Strzelnie istniały tory bowlingowe z prawdziwego zdarzenia. Wykorzystywały je głównie kluby niemieckie.

Wybrane dla Ciebie

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz zaczęła budowę drużyny. Jest pierwszy podpis!

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz zaczęła budowę drużyny. Jest pierwszy podpis!

Produkcja ważnej polskiej broni zagrożona. Znany biznesmen chce zwrotu pieniędzy

Produkcja ważnej polskiej broni zagrożona. Znany biznesmen chce zwrotu pieniędzy

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski