Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na drodze wojewódzkiej nr 254 Brzoza-Barcin prace trwają. Zima ich nie przerwała

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Latem roboty na DW 254 Brzoza- Barcin prowadzone były pełną parą. Teraz pogoda łaskawa nie jest i bywa, że trzeba czekać na lepszą. Ale prac nie przerywa się
Latem roboty na DW 254 Brzoza- Barcin prowadzone były pełną parą. Teraz pogoda łaskawa nie jest i bywa, że trzeba czekać na lepszą. Ale prac nie przerywa się ZDW Bydgoszcz
Trwa kompleksowa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 Brzoza – Łabiszyn – Barcin. Wykonawca nie przerwał prac, pomimo że jest zima i formalnie mógł to zrobić.

Zimowa przerwa na budowach drogowych w całym kraju trwa od 15 grudnia do 15 marca. Nasi czytelnicy sygnalizują, że na budowie DW 254 „nic się nie dzieje”.

- To nie tak. Wykonawca naprawdę dokłada wszelkich starań, aby kontynuować prace, aczkolwiek warunkiem koniecznym są odpowiednie warunki pogodowe. Nadzorujemy tę inwestycję, patrzymy budowlańcom na ręce – zapewnia Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Bywa jednak tak, że tam gdzie ułożono już warstwy kamiennej podbudowy, a nie wylano jeszcze dywanika bitumicznego, należy odczekać aż podbudowa wyschnie. Nie można jej zalewać, gdy jest mokra, bo taka droga za jakiś czas zwyczajnie rozpadnie się. Nie jest więc tak – tłumaczy nam Michał Sitarek – że do kontynuacji prac wystarczy dodatnia temperatura powietrza. Inspektorzy nadzoru skrupulatnie sprawdzają czy warunki „dojrzały” do położenia warstwy bitumicznej.

Szosą Brzoza – Łabiszyn pojedziemy w połowie roku

Przebudowa 13- kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 pomiędzy podbydgoską Brzozą a Łabiszynem rozpoczęła się z końcem stycznia ubiegłego roku (2023).

To też może Cię zainteresować

Większość prac zrealizowano do końca ubiegłego roku. Zaawansowanie robót jest bardzo duże, mowa jest niemal o ich finiszu. Robotnicy wykańczają zatoki autobusowe, zjazdy i pobocza, trwają roboty brukarskie.

W Brzozie na połączeniu z ul. Powstańców Wielkopolskich budowane jest rondo. Skrzyżowanie z ruchem okrężnym powstaje także w Łabiszynie na styku z drogą wojewódzką nr 246 prowadzacą na Szubin. W budowie są także kolejne odcinki chodników i dróg rowerowych.

- Zakończenie całej inwestycji, w tym robót wykończeniowych, planowane jest w połowie roku. Współpracujemy z wykonawcą, by termin realizacji zadania był jak najkrótszy. Musimy jednak brać pod uwagę to, że to 13 kilometrów drogi budowanej na wielu odcinkach od podstaw i wyposażonej w szereg nowych elementów poprawiających bezpieczeństwo i funkcjonalność trasy. To chodniki, kanalizacja, drogi rowerowe, ronda, zjazdy - wylicza Michał Sitarek.

Inwestycja na tym odcinku, która pochłonie 53 mln złotych, realizowana jest z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

Łabiszyn – Barcin oddadzą jesienią

Prace trwają także na 9-kilometrowym odcinku tej samej drogi Łabiszyn – Barcin. Tam ruszyły latem ubiegłego roku, a teraz zbliżają się do półmetka. Zakończenie planuje się jesienią tego roku. W Barcinie wzdłuż drogi, a właściwie pod nią, przebudowywana jest cały system odwadniający.

Szanowany koszt przedsięwzięcia na tym fragmencie drogi to 48 mln złotych. Tu także wykorzystuje się środków z tego samego programu operacyjnego na lata 2014-2020.

Czytelniczka widzi to inaczej

- To nie tak, tam długimi miesiącami nic nie dzieje. Nie chodzi o zimę, bo tej praktycznie nie było i nie ma, ale o zaangażowanie zasobów ludzkich. Całymi długimi tygodniami nie widać robotników. Jeżdżę tam codziennie i - jak się spojrzy – widać może dwóch robotników, zwykle opartych o łopaty – mówi nam pani Agnieszka, mieszkanka Brzozy.

Jej zdaniem w Brzozie wygląda jak po upadku bomby. W Łabiszynie jeszcze gorzej, a droga pomiędzy tymi miejscowościami, niby prawie skończona, ale i tak trzeba bardzo uważać.

- W Łabiszynie rozorali most, zrobili jakieś rondo, zamontowali na nim krawężniki, w które już niejednokrotnie ktoś wpadał, bo przy nich jest dziura. Krawężniki postawione, dwukrotnie się przewracały, bo są nieskończone, więc co chwilę jest tam jakaś „jazda” – zauważa nasza czytelniczka. Dodaje, że przejazd przez odcinek od mostu do kościoła w Łabiszynie grozi oberwaniem podwozia - takie są dziury!

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na drodze wojewódzkiej nr 254 Brzoza-Barcin prace trwają. Zima ich nie przerwała - Gazeta Pomorska