https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu w okolicy placu Wolności w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Rewitalizacja placu Wolności ruszyła wiosną 2024 r. Zdjęcie z grudnia.
Rewitalizacja placu Wolności ruszyła wiosną 2024 r. Zdjęcie z grudnia. Tomasz Czachorowski
Od poniedziałku (3 marca) zmieni się organizacja ruchu przy placu Wolności w Bydgoszczy. Prowadzone są tutaj prace rewitalizacyjne, które - w związku z szeregiem utrudnień - wydłużono do listopada 2025 roku.

Informację o utrudnieniach podał w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. – W związku z kolejnym etapem prac, prowadzonych w ramach rewitalizacji placu Wolności na zlecenie Wydziału Inwestycji Miasta, od 3 marca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach Plac Wolności oraz Gimnazjalnej – przekazano.

– Na ulicy Plac Wolności wykonawca zlikwiduje możliwość postoju pojazdów na całej długości ulicy przy zachowaniu możliwości przejazdu. Z ulicy Gimnazjalnej będzie można skręcić jedynie w prawo w ulicę Plac Wolności (nie dotyczy pojazdów budowy). Natomiast na odcinku pomiędzy ulicami P. Skargi a Plac Wolności wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności z odstępstwem dla pojazdów budowy – informuje ZDMiKP.

Tak będzie wyglądała organizacja ruchu od poniedziałku.
Tak będzie wyglądała organizacja ruchu od poniedziałku.
ZDMiKP

Drogowcy zachęcają kierowców do wyboru alternatywnych tras i wcześniejszego planowania podróży, co pozwoli uniknąć opóźnień. Jednocześnie proszą o wyrozumiałość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych robót.

Remont z opóźnieniem

Prace rewitalizacyjne na placu Wolności ruszyły w kwietniu 2024 r. W związku z szeregiem utrudnień (m.in. przedłużenie robót związanych z budową zbiornika retencyjnego i dodatkowe prace gazowe) termin realizacji wydłużono do listopada 2025 r.

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, zaplanowano ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą ułożone w karo. Chodnik zostanie poszerzony, tak aby w letnie miesiące sąsiadujące restauracje mogły ustawić stoliki na powietrzu.

Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, pojawi się kamienna kostka rzędowa na nowej podbudowie. Na ulicy wyznaczony zostanie kontrapas dla rowerzystów. Na terenie przed kościołem pojawią nowe estetyczne pawilony kwiaciarni. Realizację tego etapu zaplanowano w pierwszej kolejności, aby sprzedawcy mogli jak najszybciej wrócić do pracy. Według ostatnich deklaracji montaż pawilonów planowany jest wiosną.

W planie rewitalizacji przewidziano modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek na płytki elewacyjne granitowe groszkowane. Dodatkowo zaprojektowano wykonanie trejaży metalowych, montowanych przed wejściem do toalety. Mają nawiązywać formą do istniejącej balustrady pobliskiej Galerii Miejskiej bwa.

Więcej zmian

Na placu pojawi się 13 stylowych latarni, 21 nowych drzew, 26 ławek i 3 komplety stojaków rowerowych. Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiada firma Strabag. Dodatkowo koszt budowy kwiaciarni to 1,3 mln zł. W ramach prac przewidziano m.in.:

  • zamontowanie chowanych słupków ograniczających wjazd na alejką w kierunku Gdańskiej od strony ul. Skargi;

  • sferyczny zegar słoneczny na granitowym postumencie przy pomniku;

  • dodatkową iluminację wybranych elementów na terenie placu: frontowych elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz I LO oraz pomnika Wolności;

  • wyniesione przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski