https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na cholesterol, niestrawność, infekcje i trądzik. Oto właściwości lecznicze szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej.
Szałwia lekarska jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej. pexels
Szałwia to popularny składnik wielu leków, suplementów diety, ziołowych herbatek, a także kosmetyków. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom pomaga na wiele dolegliwości, związanych z układem trawiennym i krwionośnym, czy z chorobami skóry. Jak stosować szałwię? Przy jakich schorzeniach będzie ona pomocna?

Szałwia – prozdrowotna roślina

Szałwia to lecznicza roślina stosowana od wieków. Jest łatwo dostępna, prosta w uprawie, niedroga, a przy tym można ją wykorzystywać na wiele sposobów, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz (na skórę). Szałwia lekarska zawiera witaminy z grupy B, korzystnie wpływające na układ nerwowy, antyoksydacyjną witaminę C wymiatającą wolne rodniki oraz witaminę młodości – A, zapewniającą zdrową i jędrną skórę. Ponadto w szałwii znajdziemy potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, taniny, flawonoidy i fitohormony. Nic więc dziwnego, że szałwia lekarska ma tak szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii.

Szałwia – jak stosować?

Szałwię możemy stosować na różne sposoby, w zależności od efektów jakie chcemy uzyskać. Jakie opcje mamy do wyboru?

  1. Szałwia świeża – szałwię możemy z powodzeniem uprawiać w doniczce. Dodawana do potraw nada im przyjemnego, odświeżającego smaku, a dodatkowo zmniejszy dolegliwości po spożyciu ciężkostrawnych dań. Kilka listków szałwii możemy zalać gorącą wodą i przygotować napar do picia.

  2. Szałwia mielona – alternatywa dla szałwii świeżej. Stosuje się ją przede wszystkim jako dodatek do dań, można też wykorzystać do przygotowania domowej maseczki.

  3. Szałwia jako herbatka – w aptekach, sklepach zielarskich, a nawet niektórych marketach znajdziemy herbatki z szałwii w saszetkach, również z dodatkami np. miodem. Są szybkie i łatwe w przygotowaniu.

  4. Olejek szałwiowy – olejek to idealna opcja do aromaterapii. Można go dodawać do kominków zapachowych lub do kąpieli. W przypadku podania bezpośrednio na skórę, należy go rozcieńczyć z olejem bazowym np. migdałowym.

  5. Szałwia w suplementach – ekstrakt z szałwii znajdziemy także w niektórych suplementach diety w formie kapsułek, tabletek do ssania (zwykle na gardło) lub suchych mieszanek ziołowych.

Szałwia – właściwości zdrowotne

Szałwia ma wiele cennych właściwości, jest smaczna i można ją stosować na wiele sposobów. Przy jakich schorzeniach warto ją przyjmować codziennie? Jakie dolegliwości zmniejsza szałwia? Szczegóły znajdziesz w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski