1920: z inicjatywy poznaniaka Edmunda Szyca w budynku przy ul. Jagiellońskiej 3-4 (wg ówczesnej numeracji) odbyło się zebranie, na którym powołano do życia klub piłki nożnej Polonia, oficjalnie zarejestrowany dopiero w październiku, kiedy to rozpoczął swoje funkcjonowanie.
1926: w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy najpopularniejsza wówczas polska aktorka filmowa Jadwiga Smosarska wygłosiła odczyt o sobie i współczesnym kinie. Bilety na prelekcję kosztowały złotówkę, dołączone do nich były zdjęcia aktorki.
1926: wojska 61. i 62. pułku piechoty stacjonujące w Bydgoszczy wyruszyły do Warszawy, by bronić rządu przed zamachem zorganizowanym przez Józefa Piłsudskiego. Jednak wskutek zawarcia zawieszenia broni, bydgoskie jednostki nie weszły do akcji.
1948: Stary Rynek w Bydgoszczy został zastawiony trumnami. Było ich 128. Zawierały szczątki 693 ofiar hitlerowskiej eksterminacji ekshumowanych z Tryszczyna. Zwłoki uroczyście przetransportowano i pochowano na cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności.
1965: wieczorem z remontowanego budynku przy ul. Dworcowej 100 runął na chodnik ogromny kawał gzymsu, który rozbił rusztowanie i spadł na przechodzących chodnikiem ludzi. Trzy kobiety zostały poważnie ranne. Przewieziono je do szpitala, w którym jedna z nich, 76-letnia Helena S., zmarła.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
1973: minister nauki i techniki przyznał Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy uprawnienia nadawania stopni magisterskich, co było istotnym krokiem dla rozwoju uczelni.
1978: rozpoczął się rozruch technologiczny kolejnej piekarni-giganta wzniesionej w Bydgoszczy u wylotu z miasta w kierunku Szubina. W ciągu jednej godziny z pieca chlebowego „wychodzić” miało około 1000 bochenków.
1982: po zniesieniu godziny milicyjnej wznowiono działalność rozrywkową w najbardziej eleganckim bydgoskim lokalu – hotelu „Orbis – Pod Orłem”.
1986: w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 640. rocznicy nadania praw miejskich odbyła się uroczystość wręczenia władzom miasta sztandaru ufundowanego z inicjatywy Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego przez zakłady pracy oraz organizacje społeczno-polityczne i hojnych obywateli.
POLECAMY: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11
