Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wypuścił pierwsze monety w kształcie kuli. 7 listopada do obiegu trafi złota złotówka oraz srebrna i złota kula o wartości nominalnej 100 i 2018 zł.

NBP stworzył pierwszą w historii monetę w kształcie kuli. Jedna kula jest ze złota, a jej wartość nominalna to 2018 zł, druga kula jest srebrna, a jej wartość to 100 zł. Na obu monetach znajduje się fragment tekstu hymnu Polski oraz m.in. gałązki i liście dębowe oraz wizerunki orłów. Monety trafią do obiegu w środę, 7 listopada.

Kodeks Pracy 2019. Jakie przyniesie zmiany? [nowe przepisy]

-Narodowy Bank Polski podjął także wiele inicjatyw, w tym emisyjnych, które wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym - komentuje Robert Szydlik z Rady ds. numizmatycznych NBP.

NBP opisując nowe kolekcjonerskie monety, podkreśla, że złoty jest symbolem narodowej niepodległości, ekonomicznej stabilności i dumy. Jubileuszowa moneta będzie złota z najwyższej próby. Kolekcjonerska jednozłotówka ma prawie dwukrotnie większą średnicę i odpowiednio większą masę, na monecie został umieszczony napis: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nakład monet kolekcjonerskich jest ograniczony. Moneta o nominalne 1 zł wyemitowana zostanie w nakładzie 1 tys. sztuk, a cena jednej monety to 13 tys. zł. Złotych kul zostanie wyemitowanych 100 sztuk, a cena jednej będzie wynosić 54 tys. zł. Srebrna kula w nakładzie 1918 sztuk będzie kosztować 2,4 tys. zł.

Monety można kupić w oddziale okręgowym NBP i w sklepie internetowym banku.Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?