Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural Bydgoskiego Marca'81 zyska znak zwycięstwa. Apelował o to bydgoski radny PiS

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na muralu upamiętniającym wydarzenia Bydgoskiego Marca'81 pojawi się znak zwycięstwa.
Na muralu upamiętniającym wydarzenia Bydgoskiego Marca'81 pojawi się znak zwycięstwa. Arkadiusz Wojtasiewicz
Prezydent Bydgoszczy przychylił się do sugestii Jarosława Wenderlicha, bydgoskiego radnego PiS, by na muralu upamiętaniającym wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981, który ozdobi szczytową ścianę budynku przy ul. Jagiellońskiej 38, zamiast jednej z zaciśniętych w pięść dłoni wprowadzić dłoń ułożoną w znak zwycięstwa.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

W tym roku obchodzona była 40. rocznica wydarzeń marcowych w Bydgoszczy. W maju br. bydgoski ratusz rozstrzygnął konkurs na projekt muralu, poświęconego temu ważnemu wydarzeniu. Zwycięskim projektem został „Protest”, którego autorami są Tomasz Smieszkoł i Dawid Celek. Autorzy tak wtedy opisali swoją pracę" "Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie."

Sam pomysł muralu upamiętniającego wydarzenia Bydgoskiego Marca'81 z satysfakcję przyjął Jarosław Wenderlich, bydgoski radny PiS, ale zgłosił też pewną uwagę do projektu muralu i w tej sprawie napisał interpelację do prezydenta Bydgoszczy.

- Jako syn uczestnika tego przełomowego zrywu w najnowszej historii Polski, z wielką nadzieją przyjąłem informację o planach stworzenia muralu na budynku przy ulicy Jagiellońskiej, a nawiązującego bezpośrednio do wydarzeń tzw. Prowokacji Bydgoskiej - stwierdził Jarosław Wenderlich, ale...

- W wybranej przez miasto koncepcji, w dolnej części dzieła widać wyciągnięte w górę ręce, z zaciśniętymi pięściami, w geście sprzeciwu wobec komunistycznych władz - napisał radny. - Brakuje tam jednak choćby jednej ręki z dłonią ułożoną w znak „V”, który utożsamiany jest przez Polaków, również młodych z tamtym okresem w dziejach. Symbolizuje on wolność i zwycięstwo, co w mojej ocenie umocniłoby jego funkcję edukacyjną, jak i poprawiłoby przekaz historyczny.

Radny Jarosław Wenderlich zapytał więc prezydenta Bydgoszczy, czy Miasto Bydgoszcz przewiduje taką zmianę w wybranej koncepcji? Czy taka koncepcja była konsultowana z autorytetami w dziedzinie historii najnowszej w celu konsultacji zgodności takiego muralu z wiedzą naukową na ten temat?

Odpowiedź właśnie nadeszła z ratusza.

- Regulamin konkursu dopuszcza wprowadzenie korekty w zwycięskim projekcie - zaznaczył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Przychylam się do Pana sugestii, by zamiast jednej z zaciśniętych w pięść dłoni wprowadzić dłoń ułożoną w znak zwycięstwa, który rzeczywiście jest symbolem wyrazistym, czytelnym, kojarzonym z tamtym okresem historycznym. Jednocześnie informuję, że projekt nie był dodatkowo konsultowany z autorytetami w dziedzinie historii najnowszej, natomiast oceniała go Komisja Konkursowa, w której składzie znaleźli się uczestnicy tamtych wydarzeń i ich głos miał szczególne znaczenie dla członków Komisji.

Dodajmy, że zwycięzcy projektu na mural na wykonanie pracy mają czas do 30 lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo