Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!
W tym roku obchodzona była 40. rocznica wydarzeń marcowych w Bydgoszczy. W maju br. bydgoski ratusz rozstrzygnął konkurs na projekt muralu, poświęconego temu ważnemu wydarzeniu. Zwycięskim projektem został „Protest”, którego autorami są Tomasz Smieszkoł i Dawid Celek. Autorzy tak wtedy opisali swoją pracę" "Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie."
Sam pomysł muralu upamiętniającego wydarzenia Bydgoskiego Marca'81 z satysfakcję przyjął Jarosław Wenderlich, bydgoski radny PiS, ale zgłosił też pewną uwagę do projektu muralu i w tej sprawie napisał interpelację do prezydenta Bydgoszczy.
- Jako syn uczestnika tego przełomowego zrywu w najnowszej historii Polski, z wielką nadzieją przyjąłem informację o planach stworzenia muralu na budynku przy ulicy Jagiellońskiej, a nawiązującego bezpośrednio do wydarzeń tzw. Prowokacji Bydgoskiej - stwierdził Jarosław Wenderlich, ale...
- W wybranej przez miasto koncepcji, w dolnej części dzieła widać wyciągnięte w górę ręce, z zaciśniętymi pięściami, w geście sprzeciwu wobec komunistycznych władz - napisał radny. - Brakuje tam jednak choćby jednej ręki z dłonią ułożoną w znak „V”, który utożsamiany jest przez Polaków, również młodych z tamtym okresem w dziejach. Symbolizuje on wolność i zwycięstwo, co w mojej ocenie umocniłoby jego funkcję edukacyjną, jak i poprawiłoby przekaz historyczny.
Radny Jarosław Wenderlich zapytał więc prezydenta Bydgoszczy, czy Miasto Bydgoszcz przewiduje taką zmianę w wybranej koncepcji? Czy taka koncepcja była konsultowana z autorytetami w dziedzinie historii najnowszej w celu konsultacji zgodności takiego muralu z wiedzą naukową na ten temat?
Odpowiedź właśnie nadeszła z ratusza.
- Regulamin konkursu dopuszcza wprowadzenie korekty w zwycięskim projekcie - zaznaczył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Przychylam się do Pana sugestii, by zamiast jednej z zaciśniętych w pięść dłoni wprowadzić dłoń ułożoną w znak zwycięstwa, który rzeczywiście jest symbolem wyrazistym, czytelnym, kojarzonym z tamtym okresem historycznym. Jednocześnie informuję, że projekt nie był dodatkowo konsultowany z autorytetami w dziedzinie historii najnowszej, natomiast oceniała go Komisja Konkursowa, w której składzie znaleźli się uczestnicy tamtych wydarzeń i ich głos miał szczególne znaczenie dla członków Komisji.
Dodajmy, że zwycięzcy projektu na mural na wykonanie pracy mają czas do 30 lipca br.
