Strażnicy miejscy doczekają się nowelizacji ustawy o swojej formacji. Ma ona zwiększyć ich uprawnienia i możliwości skutecznego działania.
<!** Image 2 align=right alt="Image 25234" >Strażnicy, jako funkcjonariusze służby porządkowej, mogą obecnie pouczać i karać mandatami łamiących przepisy, zakładać blokady samochodowe, legitymować i zatrzymywać osoby popełniające przestępstwa, stosować chwyty obezwładniające, zakładać kajdanki. Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce dać im więcej uprawnień.
Więcej praw
- Pamiętajmy, że to dopiero projekt zmian, ale jestem zadowolony, że nareszcie się go doczekaliśmy - mówi komendant Straży Miejskiej w Nakle, Przemysław Lamprecht. - Straże miejskie w całym kraju zabiegają o to już od lat. Obowiązujące przepisy nie są bowiem konsekwentne. Z jednej strony pozwalają nam bowiem zatrzymać przestępcę, ale już nie wolno go strażnikowi przeszukać i trzeba do tego wzywać policję. Możemy używać broni podczas konwojowania pieniędzy, ale zabrania się nam jej używać podczas wspólnych patroli z policją.
<!** reklama left>Jeśli posłowie przyjmą ministerialne propozycje, to strażnicy zyskają, między innymi, prawo użycia broni podczas wspólnych patroli z policjantami. Będą mogli przeszukiwać osoby zatrzymane i podejrzane, sprawdzać nasze rzeczy i bagaże oraz dokonywać rewizji osobistej. Po wprowadzeniu zmian, będzie ona możliwa po postanowieniu prokuratury lub sądu, nakazie komendanta straży oraz po przedstawieniu legitymacji służbowej. W dwóch ostatnich przypadkach po fakcie konieczne będzie jednak uzyskanie z prokuratury zatwierdzenia przeszukania.
Cywil na służbie
- Wbrew obawom niektórych ekspertów, dzięki tym zmianom nie staniemy się konkurencją dla policji - dodaje Przemysław Lamprecht. - Nadal będziemy formacją porządkową, która jednak wreszcie będzie miała możliwość skuteczniejszego działania w dotychczasowym zakresie, zgodnym zresztą z coraz powszechniejszymi żądaniami samorządowców i mieszkańców.
Do zwiększenia skuteczności służby strażników przyczynić się może proponowana przez resort możliwość działania w ubraniach cywilnych. Jeśli tak się stanie, z pewnością odczują to nielegalni handlarze czy sprzedający alkohol lub tytoń nieletnim.
Projekt, który ma trafić do komisji sejmowej w czerwcu, zakłada też, że strażnik po 25 latach służby uzyska prawo do policyjnej emerytury.