Mózg Festival tym razem schodzi na ziemię [WIDEO]

Mózg Festival tym razem schodzi na ziemię [WIDEO]

łjd

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Mózg Festival tym razem schodzi na ziemię [WIDEO]
Nie oznacza to jednak, że organizatorzy rezygnują oz muzycznych odlotów i awangardowych poszukiwań w dziedzinie sztuki dźwiękowej. "Schodzenie na ziemię" odnosi się tematu przewodniego festiwalu czyli stosunku ludzi do przyrody oraz szeroko rozumianej ekologii.
Mózg Festival tym razem schodzi na ziemię [WIDEO]
Niewielu bydgoszczan zdaje sobie sprawę, że w naszym mieście odbywa się festiwal na poziomie europejskim, podczas którego występują najlepsi i najbardziej oryginalni muzycy na świecie.

To tutaj wystąpił zespół The Necks, który na koncertach w Nowym Jorku czy Berlinie gromadzi pełne sale koncertowe. To w Bydgoszczy, na scenie Teatru Polskiego pojawił się fenomenalny perkusista Trilok Gurtu - jeden z najbardziej wpływowych współczesnych muzyków jazzowych. Na poprzednich edycjach zagrali także William Parker, Alexander von Schlippenbach czy Mark Ribot - muzycy uznawani za czołowych artystów awangardowych na świecie.

W tym roku Mózg Festival odbędzie się po raz trzynasty.

Podobnie, jak w latach poprzednich, nie zabraknie wykonawców z najwyższej półki. Warto wymienić Joey Barona - perkusistę, kompozytora i improwizatora. "Mózgowe" koncerty tego artysty w latach 90. przeszły do historii klubu. Muzyk wystąpi wraz z Robyn Schulkowsky - klasycznie wykształconą perkusjonalistkę. Gościem będzie także Rashad Becker - mieszkający w Berlinie twórca muzyki elektronicznej, który stworzył własny unikatowy styl gry na syntezatorach. Becker był gościem wielu prestiżowych festiwali takich jak Unsound w Krakowie czy CTM w Berlinie. Po długiej przerwie do Bydgoszczy zawita czeski avant rockowy zespół Už Jsme Doma. Korzenie tej formacji sięgają lat 80. Wymienieni artyści i zespoły to zaledwie czubek góry lodowej. - Na festiwalu wystąpi blisko setka twórców - podkreśla szef festiwalu, Sławek Janicki.

Nie tylko lista wykonawców jest imponująca, ale także czas trwania imprezy. Tym razem wydarzenia koncertowe, instalacje oraz pokazy filmowe rozciągnięte zostały na ponad miesiąc.

Mózg Festival to jednak nie tylko słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. To także pewien konkretny temat, który ma zainspirować twórców występujących na festiwalu. Tym razem jest nim przyroda a konkretniej nasz stosunek do niej. - Powiedzenie "zejdź na ziemię" ma oznaczać weryfikację swoich poglądów dotyczących także naszego stosunku do planety. Chodzi o szeroko rozumianą ekologię, o zwrócenie uwagi na to, co wokół, ale także o pewnego rodzaju zejście w głąb siebie - tłumaczy Janicki. Więcej o Mózg Festival w poniższym materiale wideo.Więcej materiałów wideo na temat trzynastej edycji Mózg Festival już niebawem.>>>MÓZG FESTIVAL - PROGRAM<<<

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo