Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub "Mózg" w Bydgoszczy świętuje 30-lecie. Lista urodzinowych wydarzeń 29-30 marca

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wydarzenia z okazji 30-lecia "Mózgu" trwały przez cały marzec
Wydarzenia z okazji 30-lecia "Mózgu" trwały przez cały marzec Dariusz Bloch
Klub "Mózg" w Bydgoszczy świętuje swoje 30-lecie. Przygotowano wiele atrakcji, w tym koncerty i wystawy. Przeczytajcie, co będzie się działo w piątek (29 marca) i sobotę (30 marca) z okazji 30. urodzin "Mózgu".

"Mózg" to działające w Bydgoszczy, od marca 1994 roku, centrum sztuki. To klub z salą koncertową, galeria sztuki, studio nagraniowe, przestrzeń na rezydencje i pracownie artystów. W "Mózgu" organizowanych jest około 100 wydarzeń rocznie. Bydgoski klub odwiedzają tysiące artystów. W tym roku Bydgoszcz świętuje 30. urodziny kultowego klubu. Wydarzenia z okazji 30-lecia "Mózgu" trwają od początku marca.

Jakie urodzinowe wydarzenia zaplanowano w dniach 29-30 marca?

Do 30 marca w Młynach Rothera czynna jest instalacja audiowizualna przybliżająca historię bydgoskiego "Mózgu", idee zawarte w tym projekcie i skalę działania klubu. Instalacja składa się z 30 monitorów, na których wyświetlane są materiały filmowe. Wejście na tę wystawę znajduje się od ul. Mennica. Wstęp bezpłatny w godzinach pracy Młynów.

Do 31 marca w Młynach Rothera można oglądać instalację wizualną "Make art not war". Wykonał ją anonimowy artysta John Citizen z okazji odbywającej się w 2016 roku 14. edycji Mózg Festival - Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych. Instalacja była umieszczona przed wejściem do "Mózgu", gdzie funkcjonowała przez 5 lat. W tym czasie wirtualnie przemieściła się do Warszawy na 15. edycję Mózg Festival. W 2021 roku instalacja fizycznie została ustawiona w Sokołowsku, gdzie towarzyszyła wielu wydarzeniom artystycznym. Teraz można ją ponownie oglądać w Bydgoszczy - przez okna Spichrza Mącznego Młynów (zarówno od strony tarasu na Wyspie Młyńskiej, jak i od strony ulicy Mennica).

W samym klubie "Mózg" w piątek zaplanowano:

  • godz. 20.00 Prześwietlenie Mózgu” wystawa zbiorowa artystów będących częścią mózgowej historii,
  • godz. 20.30 Instalacja audiowizualna - Sławek Janicki
  • godz. 20.45 Fabryka Rzeźb Gadających ze Sobą 1994-2024 - premiera książki oraz Czas na słowa ze sceny
  • godz. 21.00 Dark as You Like presents „Muzyka z Mózgu” - koncert audiowizualny
  • godz. 22.00 Edka Jarząb, Brutality Garden, VJ Copy Corpo

Z kolei w sobotę w "Mózgu":

  • godz. 20:00 Muzyka z oddali Mózgu, słuchowisko – Grzegorz Tyszkiewicz, właściciel wytwórni Bocian Records oraz wystawa i instalacje z dnia poprzedniego
  • godz. 21.30 KURY - koncert R. Tymański, J. Mazzoll, P. Pawlak, S. Burnos, O. Deriglasoff, J. Prościński
  • godz. 23.00 Post Scriptum Live feat. Dream Capture Project (Glasgow, UK)+Piotr Grygor - wizualizacje

Wstęp na wydarzenia w "Mózgu" jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zaproszenia, które można wygenerować TUTAJ. Zaproszenia są dwuosobowe i dotyczą wszystkich wydarzeń odbywających się w "Mózgu" w dniach 29-30 marca.

Do obchodów 30-lecia klubu przyłączył się Teatr Polski w Bydgoszczy. W sobotę, na małej scenie będzie można obejrzeć spektakl pt. "Mózg" w reżyserii Tomasza Gwincińskiego. Występują: Mieczysław Giedrojć, Julian Iwański, Piotr Kaliski, Robert Kibalski, Jerzy Pożarowski, Wojciech Trzciński, Małgorzata Witkowska. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie - o godz. 18.00 i 20.00. Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego (piątek w godz. 14.00-18.00) a także na godzinę przed spektaklami oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Opis spektaklu: Urodzinowa impreza może stać się miejscem wyjątkowo dziwnych wydarzeń… szczególnie, gdy trzydzieste urodziny obchodzi (ku konsternacji gości!) starszy pan, a na domówce pojawiają się złodzieje. Udając panów z gazowni, którzy przyszli sprawdzić liczniki, szukają złotego MÓZGU Jana Olbrachta. Skąd pomysł, że inkrustowany przedmiot jest w posiadaniu staruszka? Wszystko przez sen jednego ze złodziejaszków, w którym ukazał się znany dziennikarz i wskazał, gdzie poszukiwany przedmiot się znajduje. Tylko że dziadek złotego MÓZGU nie ma… Sprawę dodatkowo skomplikuje pojawienie się na urodzinach sąsiadki Pani Basi, która jest posiadaczką znalezionej korony Jagiełły i detektywa Witkowskiego, który od dłuższego czasu jest na tropie złoczyńców. Nietuzinkowa opowieść o urodzinach dziadka i złotym MÓZGU Jana Olbrachta, okraszona prezentacją rozmaitych wierszy, piosenek i kupletów, staje się dla autora tekstu pretekstem do rozmowy nad obecną rzeczywistością i historią. Wszystko za sprawą wyjątkowego jubileuszu - 30-lecia istnienia kultowego klubu „Mózg”, który od lat stanowi miejsce spotkań artystów i wymiany poglądów.

Kolejne urodzinowe wydarzenie to koncert "Okołomózgowa Orkiestra Urodzinowa pod Dyrekcją Marka Chołoniewskiego" w Młynach Rothera - w piątek o godz. 19.00. Wolnych miejsc już nie ma.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera