Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most Uniwersytecki nominowany do tytułu "Makabryły 2013". Co na to jego twórcy?

Jarosław Jakubowski
Most Uniwersytecki nad Brdą stał się jednym z nowych wyróżników krajobrazu Bydgoszczy
Most Uniwersytecki nad Brdą stał się jednym z nowych wyróżników krajobrazu Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Trasa Uniwersytecka została nominowana w konkursie „Makabryła 2013”. Wykonawca mostu zdecydowanie nie zgadza się z taką oceną.

Konkurs organizuje portal www.bryla.pl, należący do Agory SA, wydawcy, m.in., „Gazety Wyborczej”.
[break]
„Wśród finałowej dziesiątki tegorocznego plebiscytu prezentujemy architektoniczne pomyłki, które nigdy nie powinny się wydarzyć” - kategorycznie ogłaszają organizatorzy rankingu.

Pomyłka czy raczej ikona?

Czym Trasa Uniwersytecka „zasłużyła” na miano „architektonicznej pomyłki”? Brakiem chodników i ścieżek rowerowych, dziwaczną i pstrokatą konstrukcją mostu, podporami kojarzącymi się - zdaniem niektórych - z „gaciami” oraz pylonem porównywanym do wijących się dżdżownic...

Tymczasem na stronie internetowej wykonawcy mostu, firmy Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, czytamy: „To pierwszy most w Polsce i prawdopodobnie jedyny w Europie, którego pylon otrzymał kształt dwóch przenikających się podków. Staje się on rozpoznawalną ikoną Bydgoszczy, a wielu mieszkańców zaczyna traktować go jako doskonały punkt orientacyjny. Podświetlana kładka przerzucona nad trasą stała się też jednym z bardziej atrakcyjnych punktów widokowych w Bydgoszczy”.

- Oczywiście moja opinia będzie subiektywna, ale jako rodowity bydgoszczanin też mam prawo wypowiedzieć się na ten temat. Uważam, że ta nominacja jest kontrowersyjna i krzywdząca. Przez blisko 30 miesięcy budowy projekt był wielokrotnie udostępniany opinii publicznej i nie zgłaszano wtedy większych zastrzeżeń. We wrześniu 2013 roku zorganizowaliśmy dzień otwarty na budowie mostu. Odwiedziło ją wtedy kilkanaście tysięcy bydgoszczan, z wieloma rozmawiałem osobiście. W zdecydowanej większości przekazywali pozytywne opinie - mówi Marek Gotowski, właściciel firmy Gotowski BKiP.

Koncepcja przegrała z finansami

Zdaniem naszego rozmówcy, część miasta, w której powstał most, niczym się wcześniej nie wyróżniała. - Nowa konstrukcja stała się charakterystyczną dominantą, ale nawiązującą do Focus Malla i skarpy południowej. Kolorystyka - zestawienie pomarańczowego i zielonego - podkreśla charakter budowli, a poza tym takie połączenie również występuje w naturze. Wieżę Eiffla swego czasu też odsądzano od czci i wiary, a dziś trudno wyobrazić sobie bez niej krajobraz Paryża - dodaje Marek Gotowski.

Przedsiębiorca tego w swojej wypowiedzi nie podnosi, ale nominacja w konkursie na tzw. archi-potworki to uderzenie w wizerunek bydgoskiej firmy, mającej na koncie dziesiątki realizacji w całym kraju. - Nie podejrzewam, żeby stała za tym nasza konkurencja - mówi Marek Gotowski. - Jednak jest wielu autorów niezrealizowanych projektów, którzy mogli chcieć zaszkodzić autorowi projektu mostu.

Inżynier Tadeusz Stefanowski z Transprojektu Gdańskiego, projektant Trasy Uniwersyteckiej, nie chciał rozmawiać na ten temat z „Expressem”. Jednak we wcześniejszych wypowiedziach podkreślał, że w pierwotnej koncepcji zawarł ścieżki rowerowe, chodniki oraz węzeł drogowy na wysokości ul. Toruńskiej. Niestety, miasto miało ograniczone środki na tę inwestycję i trzeba było zrezygnować z tych elementów.

Śmiałe wizje inżyniera

Inżynier Stefanowski ma na swoim koncie kilkaset realizacji. Znany jest ze śmiałych i kontrowersyjnych projektów. Na przykład na węźle Łopuszczańska w Warszawie zastosował bardzo podobne podpory pod estakadami co pod Trasą Uniwersytecką, tyle że utrzymane w fioletowej kolorystyce.
Jego autorstwa jest też projekt wiaduktu na węźle Karczemki w Gdańsku. Internautom konstrukcja skojarzyła się z okiem Saurona z „Władcy pierścieni”. Pojawił się nawet pomysł, żeby węzeł Karczemki przemianować na węzeł Tolkiena.

Mało brakowało, by na pylonie bydgoskiego mostu została zamontowana gondola widokowa. Rozwiązanie zaproponował projektant, jednak miasto uznało, że koszty przedsięwzięcia są zbyt wysokie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!