Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

Mobilne Centrum Edukacyjne (MCE), po przerwie spowodowanej pandemią, znów ruszyło w podróż po Polsce. Na swojej trasie 2 czerwca pojazd miał przystanek w Bydgoszczy przy szkole na bydgoskim Szwederowie.
W trakcie tej wizyty dla czterech grup uczniów zorganizowano ciekawe warsztaty w multimedialnej klaso-pracowni „iLAB”. Uczniowie mogli przenieść się do świata wirtualnej nauki, zobaczyć najnowsze urządzenia, wśród nich były np. interaktywne tablety, interaktywna tablica oraz podłoga, kostki iMO-LEARN, okulary wirtualnej rzeczywistości, roboty do nauki programowania, stół oraz flipchart z ciekawymi aplikacjami do prowadzenia zajęć edukacyjnych, czy gry 3D. Wizytę w MCE złożył także Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Nowinki technologiczne były niesamowitą atrakcją dla uczniów
- Już jakiś czas temu zgłosiliśmy w Kuratorium Oświaty, że jesteśmy zainteresowani wizytą Mobilnego Centrum Edukacyjnego w naszej szkole - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany i tę wizytę trzeba było odłożyć w czasie. Cieszymy się, że teraz się udało.
W warsztatach w MCE wzięły udział dwie klasy z poziomu I-III i dwie klasy IV-VIII (każda po 20 uczniów). - Dla uczniów to była wielka atrakcja, bo mogli poznać nowinki technologiczne - mówi Przemysław Kotłowski.
O zaplecze edukacyjne MCE dba Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. W Bydgoszczy truck gościł na zaproszenie dwóch Regionalnych Punktów Informacyjnych, działających przy Kuratorium Oświaty oraz Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. Działalność RPI kierowana jest do wszystkich instytucji zainteresowanych realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych, w szczególności do przedstawicieli instytucji oświatowych, organów prowadzących, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, fundacji, bibliotek czy domów kultury.
Jak doszło do wizyty Mobilnego Centrum Edukacyjnego w SP nr 63?
- Te punkty to jednostki, których celem jest promowanie programów zarządzanych przez Narodową Agencję, szczególnie w miejscowościach, które do tej pory nie korzystały z takich programów, jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności - tłumaczy Lucyna Brodziak, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. - Kujawsko-Pomorskie jest województwem, w którym najmniej jest realizowanych projektów edukacyjnych współfinansowanych ze środków europejskich. Stąd nasze działania Informacyjne, by przekazywać wiedzę, że takie możliwości są i warto z nich skorzystać. We współpracy z Kuratorium Oświaty skontaktowaliśmy się z Narodową Agencją i stąd też wizyta Mobilnego Centrum Edukacyjnego w SP nr 63 w Bydgoszczy.