Prawie wszyscy pracodawcy zapowiadają zwalnianie osób niepełnosprawnych. Zrobią to wtedy, kiedy utracą status zakładów pracy chronionej.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych krytycznie oceniła projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Pracy, by dostosować polskie przepisy do unijnych standardów. Opublikowano ją kilka dni temu.
<!** reklama>- Boimy się, ponieważ autorzy nowelizacji założyli mniejsze niż do tej pory dofinansowanie wynagrodzeń. Mniejsze pieniądze spowodują zwolnienia - wyjaśnia Monika Tykarska, wiceprezes zarząd POPON. - Mimo to mnisterstwo uważa, że zmiany nie będą miały wpływu na rynek pracy, ponieważ inne firmy przejmą obecnych pracowników zakładów pracy chronionej. Ale, gdyby tak miało być, to już by się to działo.
Monika Tykarska powiedziała „Expressowi”, że rzeczywiste wynagrodzenia będą niższe od obecnych. POPON przygotowuje dokładne wyliczenia. Z zebranych już danych wynika, że aż 90 proc. pracodawców deklaruje zwalnianie osób niepełnosprawnych. Zrobią to zaraz po wejściu nowelizacji w życie. Powodem ich decyzji nie będą tylko mniejsze dofinansowanie państwa. W grę wchodzą również: utrzymanie refundacji składek ZUS, uzależnienie kwoty dofinansowania wynagrodzeń od najniższej płacy z grudnia roku poprzedniego (a nie obowiązującej w danej chwili).
- Trudno jeszcze coś powiedzieć. Jesteśmy specyficzną firmą i już ten rok był dla nas bardzo trudny. Podwyższenie najniższej płacy spowodowało wzrost naszych kosztów zatrudnienia o 200 złotych - usłyszeliśmy w jednym z bydgoskich zakładów pracy chronionej. - Prezes pojedzie w przyszłym tygodniu do Warszawy, to może dowie się czegoś więcej.
Pracodawcy mają nadzieję, że ministerstwo weźmie pod uwagę ich sugestie.
- Zakłady pracy chronionej, jeśli utracą swoje przywileje, przestaną istnieć - przestrzegają. - Rząd powinien też dać nam czas i wprowadzić okres przejściowy.
W Urzędzie Wojewódzkim powiedziano nam, że w samej Bydgoszczy funkcjonuje 85 zakładów pracy chronionej oraz jeden zakład aktywności zawodowej. W województwie zarejestrowano 224 tego typu firmy. Pracuje w nich 13938 osób niepełnosprawnych.