Konkurs historyczny dla uczniów podstawówek i gimnazjów zorganizowały Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Zespół Szkół Menedżerskich i OKSiR w Świeciu.
Świecie w krzyżówce
Reprezentacje szkół musiały odnaleźć w terenie zaznaczone na mapie zabytkowe obiekty, a także rozwiązać krzyżówkę o Świeciu. W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna z SP nr 1 w Świeciu, a wśród gimnazjalistów reprezentacja Gimnazjum nr 4 w Grucznie. Po wręczeniu nagród dokonano otwarcia wystawy opowiadającej o życiu i działalności Mariana Rejewskiego, matematyka i kryptologa, który wspólnie z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim złamali klucz szyfrujący niemieckiej maszyny Enigma.
Patron zobowiązuje
- Marian Rejewski pochodził z Bydgoszczy, dlatego nasza placówka przyjęła jego imię - mówi Ewa Pronobis, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy im. Mariana Rejewskiego. - Czuliśmy się zobowiązani, by zrobić coś dla popularyzacji sylwetki tego niezwykłego człowieka. Stąd ta wystawa, którą pokazujemy w wielu miejscach w Polsce.
Ekspozycja to zestaw ogromnych plansz, na których widnieją fotokopie dokumentów, zdjęć i informacji o życiu oraz działalności kryptologa. Otwarcie wystawy zostało poprzedzone prelekcją Jerzego Lelwica z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
- Konstruktorzy Enigmy wciąż udoskonalali swoją maszynę i zmieniali sposoby kodowania depesz, a to zmuszało polskich kryptologów do ciągłej pracy nad nowymi metodami ich rozszyfrowywania - mówił Jerzy Lelwic. - Mimo to w 1938 roku polskie Biuro Szyfrów było w stanie odczytać aż 75 proc. przechwyconych wiadomości
- podkreślił prelegent.