- To już druga odsłona cyklu wystawienniczego, jaki zainaugurowaliśmy przed dwoma laty razem z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich - mówi Michał F. Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. - Tym razem jego myślą przewodnią jest wolność - nie może być inaczej, gdy obchodzimy Rok Wolności.
Do akcji przystąpiło 18 muzeów z całego Kujawsko-Pomorskiego, przygotowując specjalną ofertę wystawienniczą, którą będzie można oglądać od 15 czerwca do 15 września. - Zachęcamy do odbywania podróży i odkrywania ciekawych, czasem mało znanych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu - przekonuje Woźniak.
Oto pełna lista muzeów:
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
- Muzeum Diecezjalne we Włocławku
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
- Muzeum Historii Włocławka we Włocławku
- Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
- Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
- Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Okręgowe w Toruniu
- Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim
- Muzeum Uniwersyteckie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
- Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
- Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie
- Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
- Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
- Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie
Bydgoszcz reprezentuje siedem placówek. I tak, w Muzeum Fotografii przy APK będzie można oglądać wystawę „Andrzej Maziec - Ocalić od zapomnienia”. W Muzeum Wojsk Lądowych z kolei „O niepodległość, całość i wolność ojczyzny naszej! Prosimy Cię Panie...”.
Muzeum Wodociągów pokaże w ramach akcji ekspozycję „Bydgoskie wodociągi w okresie początków kariery Edwarda Tubielewicza (1921-1940), a Muzeum Uniwersyteckie UKW „Wolność wolnych ludzi - Dekada 1980/90 w bydgoskiej WSP”.
Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprezentuje wystawę „Kanał Bydgoski w czasie XX-lecia międzywojennego”, a Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa „Kulisy polskiej służby dyplomatycznej w pierwszych latach odzyskania niepodległości”.
Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego zaprosi natomiast na wystawę „Wolność jest w nas. Kościół Katolicki w PRL” oraz na plenerową ekspozycję „Plakaty Solidarności w latach 1980-89”.
