Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zyska. A czy stracą pacjenci leczący się w bydgoskich przychodniach?

red
Thinkstock
Tylko kilku właścicieli przychodni stać było na wykupienie zajmowanych nieruchomości. Większość zdecydowała się na opłacanie czynszu, obliczanego na podstawie komercyjnych stawek.

Minęło wiele miesięcy od dnia zmiany uchwały Rady Miasta, która przez lata pozwalała prowadzącym przychodnie (w nagrodę za inwestowanie w miejskie budynki) na korzystanie z bonifikaty. Właściciele płacili symboliczne czynsze.

Po zmianie uchwały koszty wynajmu pomieszczeń znacznie wzrosły, stawkę dzierżawną z 75 groszy podwyższono do 13 zł za metr kwadratowy. Miastu chodziło o to, by zmusić prowadzących przychodnie do wykupienia zajmowanych nieruchomości. Niestety, nie wszystkich było na to stać, ponieważ wyceny były zbyt wysokie. Przypomnijmy, że do wartości nieruchomości doliczano nawet niewykorzystywane części budynków, na przykład klatki schodowe, wiaty, piwnice, parkingi, pomieszczenie gospodarcze.

- Kilka przychodni nie podpisało jeszcze żadnych umów - twierdzi Szymon Kopa, prezes związku kujawsko-pomorskiego Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”. - Wszyscy utrzymują się z pieniędzy otrzymywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia za wykonane usługi.

Większość z tych kwot pochłaniają płace pracowników, koszty badań, zakupy leków i tym podobne wydatki, związane z prowadzeniem działalności. Dopiero potem można przekazywać pieniądze na inne cele, np. na czynsz.

- Budynki przychodni, które nie zostały wykupione, przeszły pod zarząd Administracji Domów Miejskich. Obecnie właśnie za pośrednictwem tej komunalnej spółki przekazują miastu pieniądze - wyjaśnia Szymon Kopa. - Nowe czynsze są dużym obciążeniem, bo wzrost stawek jest kroczący. Ostatecznie wyniesie 1300 procent, ponieważ w 2017 roku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej trzeba będzie zapłacić 15,70 zł brutto. Opłaty z kilku tysięcy złotych wzrosną do około 20 tysięcy. Każdy chciałby pracować na swoim, ale w zajmowane nieruchomości trzeba dziś zainwestować kilka milionów złotych.

Z danych FPZ wynika, że jedynie 5 (z 26) budynków zostało wykupionych. Oznacza to, że właściciele bydgoskich przychodni mniej pieniędzy niż w latach poprzednich będą mogli przeznaczać na rozwój, bieżące remonty, zakup sprzętu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty