https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa 2024. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpi do niej ponad 1,7 tys. uczniów

Małgorzata Pieczyńska
W województwie kujawsko-pomorskim w maju większość - 82,9 proc. uczniów - maturę zdała. Prawo do poprawki w sierpniu uzyskało 10,8 proc. tegorocznych maturzystów z regionu. Z tego grona wielu zdecydowało się na drugie podejście i postanowiło poprawiać wynik.
W województwie kujawsko-pomorskim w maju większość - 82,9 proc. uczniów - maturę zdała. Prawo do poprawki w sierpniu uzyskało 10,8 proc. tegorocznych maturzystów z regionu. Z tego grona wielu zdecydowało się na drugie podejście i postanowiło poprawiać wynik. Anna Kaczmarz/Zdjęcie ilustracyjne
We wtorek (20 sierpnia) o godz. 9 zaczyna się pisemna matura poprawkowa z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Nazajutrz (21 sierpnia) odbędą się egzaminy poprawkowe z części ustnej.

W tym roku majowy egzamin maturalny przeprowadzany był jeszcze w dwóch formułach. Zdecydowana większość uczniów zdawała go jednak w Formule 2023, w tym po raz pierwszy tegoroczni absolwenci 5-letniego technikum i branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej podstawówki. W przypadku absolwentów 4-letniego liceum był to już drugi rok, gdy obowiązywała Formuła 2023.

W województwie kujawsko-pomorskim do matury w maju, czyli terminie głównym ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w Formule 2023 przystąpiło ogółem 12 tys. 112 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia).

Większość - 82,9 proc. uczniów - maturę zdała, 6,3 proc. jej nie zdało. Prawo do poprawki w sierpniu uzyskało 10,8 proc. maturzystów z regionu. Z tego grona wielu zdecydowało się na drugie podejście i postanowiło poprawić wynik.

Nie wszyscy zdecydowali się poprawiać wynik, ale wielu tak

Do poprawki mogli przystąpić uczniowie, którzy w maju lub w terminie dodatkowym w czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub ustnej.

Ostatecznie zamiar poprawiania wyniku maturalnego zadeklarowało 1757 uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Przystąpienie do poprawki nie jest obowiązkiem, więc nie wszyscy postanowili skorzystać z tej szansy - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Spośród osób, które zdecydowały się poprawiać wynik, najwięcej pisać będzie matematykę na poziomie podstawowym. W nowej Formule 2023 taki zamiar zgłosiło 851 osób, a w starej formule 2015 - 496 maturzystów. Pisemny język polski w nowej formule chce z kolei poprawiać 175 uczniów, a w starej - 5 osób. W przypadku języka angielskiego to odpowiednio 138 i 6 osób.

W województwie kujawsko-pomorskim część uczniów poprawia też egzaminy ustne (z języka polskiego i języka obcego nowożytnego).

- Chęć poprawy wyniku z języka polskiego w części ustnej w nowej formule zgłosiło nam 33 maturzystów, a w starej 7 osób - mówi Irena Łaguna. - Najczęściej wybierany przez uczniów na maturze język obcy nowożytny, czyli język angielski zamierza poprawić 37 uczniów w nowej formule i 9 w starej formule.

Egzamin poprawkowy pisemny lub ustny tegoroczni maturzyści zdają w szkołach, w których przystępowali do egzaminu w terminie głównym w maju br. lub terminie dodatkowym w czerwcu.

Pełne wyniki tegorocznej matury mają być znane 10 września

W Technikum Budowlanym nr 3 w Bydgoszczy, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Budowlanych, w maju br. do egzaminu dojrzałości przystąpiło 120 uczniów.

- Z tego grona cztery osoby mają poprawkę - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor ZSB. - Wszystkie złożyły deklarację i będą poprawiać wynik, trzy z nich z ustnego języka angielskiego i jedna z pisemnej matematyki. Mocno trzymamy za nich kciuki.

W XI LO im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego, gdzie majową maturę zdawało 68 tegorocznych maturzystów, jest jedna poprawka.

- Mamy ją z pisemnego języka polskiego poziomie podstawowym - mówi Mirosław Chojecki, dyrektor XI LO. - Poza tym w naszym liceum wynik maturalny poprawiają też osoby z poprzednich lat oraz delegowane do naszej szkoły przez OKE w Gdańsku. Salę na egzamin przygotowaliśmy w poniedziałek (19 sierpnia).

Zaledwie jedna poprawka jest także w IV LO w Bydgoszczy.

- Na 150 tegorocznych maturzystów tylko jednej osobie nie powiodło się w maju na pisemnym egzaminie z języka polskiego - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO. - Wierzymy jednak, że uda jej się poprawić ten wynik i będzie mogła cieszyć się ze zdanej matury.

W Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim nr 8 w Bydgoszczy zdawalność matury w maju wyniosła 95,38 proc. Prawo przystąpienia do poprawki miało 4 uczniów spośród blisko 100 osób, które zdawały egzamin dojrzałości w terminie głównym.

- Ostatecznie trzy z nich złożyły deklaracje i będą poprawiały pisemną matematykę, pisemny język angielski i ustny język angielski - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Część pisemna egzaminu poprawkowego odbędzie się 20 sierpnia (wtorek) - godz. 9, część ustna (język polski, języki obce nowożytne) - 21 sierpnia (środa) - w godzinach ustalonych przez dyrektorów szkół. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego mają być znane 10 września br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski