W piątek MEN podało do wiadomości wytyczne CKE i GIS w sprawie organizowania egzaminu ósmoklasisty, matury i egzaminów zawodowych.
Wiadomo już, że podczas samego egzaminu, po zajęciu swojego miejsca w sali egzaminacyjnej, zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązkowe.
W niektórych sytuacjach określonych w komunikacji uczniowie będą jednak musieli mieć zakryte usta i nos.
Zakrywanie nosa i ust będzie konieczne przez zdającego:
- do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, m.in. w drodze do szkoły, oczekiwania na egzamin itp.
- podczas egzaminu, gdy do zdającego podchodzi nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- podczas rozmowy z kolegą
- gdy zdający podczas egzaminu wychodzi do toalety
- gdy do zdającego podchodzi egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje z zawodzie i egzaminu zawodowego).
- gdy zdający kończy pracę z arkuszem i wychodzi z sali egzaminacyjnej
W wyjątkowych sytuacjach, gdy zdający ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. Zdający powinni poinformować o tym dyrektora szkoły najpóźniej do 29 maja.
Wytyczne przygotowane przez CKE i GIS dotyczą również przygotowania sal egzaminacyjnych i wyposażenia w przybory oraz czasu przed i po egzaminie.
Wytyczne obowiązkowe dot. organizacji egzaminu
- konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku;
- dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;
- konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.;
- wdrożenia wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu – podane są przykładowe sposoby, dyrektor szkoły może wdrożyć inne, bardziej właściwe w konkretnym kontekście
.
Terminy egzaminów
Zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez MEN egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
