MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Egzamin z języka angielskiego - komentarz egzaminatorki OKE

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Język angielski to język obcy nowożytny najchętniej wybierany przez maturzystów. W III LO w Bydgoszczy na poziomie podstawowym pisało go 149 osób, czyli wszyscy tegoroczni maturzyści z tego liceum.
Język angielski to język obcy nowożytny najchętniej wybierany przez maturzystów. W III LO w Bydgoszczy na poziomie podstawowym pisało go 149 osób, czyli wszyscy tegoroczni maturzyści z tego liceum. Tomasz Czachorowski
Za maturzystami egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. O ocenę stopnia trudności zadań w arkuszu w Formule 2023 poprosiliśmy Paulinę Kaźmierczak-Majdzińską, anglistkę z III LO w Bydgoszczy i zarazem egzaminatorkę OKE.

Język angielski to język obcy nowożytny najchętniej wybierany przez uczniów. Nie inaczej było i w tym roku na Kujawach i Pomorzu. Pisało go najwięcej uczniów.

W bydgoskiej "Trójce", gdzie języka angielskiego uczy Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, ten język obcy nowożytny na podstawie zdawali wszyscy maturzyści, czyli 149 osób.

- Rozmawiałam z moimi uczniami po egzaminie i uznali, że zadania w arkuszu były łatwe, a ich tematyka przyjemna - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska. - Niektórzy się mile zdziwili, bo wypowiedź pisemna dotyczyła podróżowania, a konkretnie wpisu na blogu o samotnym wyjeździe na wycieczkę. Grudniowy arkusz matury próbnej pośrednio dotykał tematyki podróżowania, uczniowie pisali maila dzieląc się swoimi spostrzeżeniami uczestnicząc w kursie na przewodnika turystycznego. Wątek podróżowania wielokrotnie pojawia się materiałach dydaktycznych w czasie nauki, jestem głęboko przekonana, że napisane prace zostaną ocenione wysoko.

Uczniowie mieli większy problem z dyscypliną słowa.

- Wypowiedź pisemna powinna liczyć od 80 do 130 słów. W efekcie nasi maturzyści, którzy mają tendencję do pisania rozbudowanych wypowiedzi, bardzo musieli się pilnować. Niektórzy przyznali, że napisali ciekawe prace i skracali je, aby sprostać wytycznej polecenia względem długości pracy - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska.

Nauczycielka przejrzała też arkusz egzaminacyjny, który opublikowała CKE. Jak fachowym okiem ocenia stopień trudności zadań?

- Tegoroczne zadania w arkuszu maturalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym dają realną szansę na sukces każdemu zdającemu - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska. - Od tematyki otwartego zadania nr 12, przez rozumienie tekstów słuchanych i czytanych, po znajomość środków językowych, w tym słowotwórstwo i transformacje zdań, testowały zakres leksyki i struktur raczej oczywistych.

Aby zdać egzamin z podstawy z języka obcego nowożytnego, trzeba uzyskać minimum 30 proc.

Temat wypowiedzi pisemnej na egzaminie z języka angielskiego (poziom podstawowy)

Właśnie wróciłeś(-aś) z wycieczki, na którą postanowiłeś(-aś) wybrać się w pojedynkę - bez towarzystwa. We wpisie na swoim blogu:

  • Poinformuj, dokąd się wybrałeś(-aś), i wyjaśnij, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się pojechać w pojedynkę
  • Zrelacjonuj nieoczekiwane spotkanie, które miało miejsce w trakcie wycieczki
  • Opisz pamiątkę przywiezioną z wycieczki
  • Doradź czytelnikom bloga, o czym muszą pamiętać, gdy wybierają się na wycieczkę w pojedynkę.
od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera