Język angielski to język obcy nowożytny najchętniej wybierany przez uczniów. Nie inaczej było i w tym roku na Kujawach i Pomorzu. Pisało go najwięcej uczniów.
W bydgoskiej "Trójce", gdzie języka angielskiego uczy Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, ten język obcy nowożytny na podstawie zdawali wszyscy maturzyści, czyli 149 osób.
- Rozmawiałam z moimi uczniami po egzaminie i uznali, że zadania w arkuszu były łatwe, a ich tematyka przyjemna - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska. - Niektórzy się mile zdziwili, bo wypowiedź pisemna dotyczyła podróżowania, a konkretnie wpisu na blogu o samotnym wyjeździe na wycieczkę. Grudniowy arkusz matury próbnej pośrednio dotykał tematyki podróżowania, uczniowie pisali maila dzieląc się swoimi spostrzeżeniami uczestnicząc w kursie na przewodnika turystycznego. Wątek podróżowania wielokrotnie pojawia się materiałach dydaktycznych w czasie nauki, jestem głęboko przekonana, że napisane prace zostaną ocenione wysoko.
Uczniowie mieli większy problem z dyscypliną słowa.
- Wypowiedź pisemna powinna liczyć od 80 do 130 słów. W efekcie nasi maturzyści, którzy mają tendencję do pisania rozbudowanych wypowiedzi, bardzo musieli się pilnować. Niektórzy przyznali, że napisali ciekawe prace i skracali je, aby sprostać wytycznej polecenia względem długości pracy - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska.
Nauczycielka przejrzała też arkusz egzaminacyjny, który opublikowała CKE. Jak fachowym okiem ocenia stopień trudności zadań?
- Tegoroczne zadania w arkuszu maturalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym dają realną szansę na sukces każdemu zdającemu - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska. - Od tematyki otwartego zadania nr 12, przez rozumienie tekstów słuchanych i czytanych, po znajomość środków językowych, w tym słowotwórstwo i transformacje zdań, testowały zakres leksyki i struktur raczej oczywistych.
Aby zdać egzamin z podstawy z języka obcego nowożytnego, trzeba uzyskać minimum 30 proc.
Temat wypowiedzi pisemnej na egzaminie z języka angielskiego (poziom podstawowy)
Właśnie wróciłeś(-aś) z wycieczki, na którą postanowiłeś(-aś) wybrać się w pojedynkę - bez towarzystwa. We wpisie na swoim blogu:
- Poinformuj, dokąd się wybrałeś(-aś), i wyjaśnij, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się pojechać w pojedynkę
- Zrelacjonuj nieoczekiwane spotkanie, które miało miejsce w trakcie wycieczki
- Opisz pamiątkę przywiezioną z wycieczki
- Doradź czytelnikom bloga, o czym muszą pamiętać, gdy wybierają się na wycieczkę w pojedynkę.
