Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Orientację 18 Południkiem, czyli wędrówka z mapą w ręku przez Bydgoszcz - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tegoroczny marsz na orientację tradycyjnie zorganizowało Bractwo 18 Południka. Do współpracy zaproszono Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy.
Tegoroczny marsz na orientację tradycyjnie zorganizowało Bractwo 18 Południka. Do współpracy zaproszono Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
W sobotę (16 marca) już po raz 13. odbył się Marsz na Orientację 18 Południkiem przez Bydgoszcz. Udział w nim mógł wziąć każdy niezależnie od wieku. To był wyjątkowy spacer z mapą w ręku po ciekawych miejscach w Bydgoszczy.

Tegoroczny marsz na orientację tradycyjnie zorganizowało Bractwo 18 Południka. Do współpracy zaproszono Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy.

Start nastąpił przy SP nr 2 (ul. Hetmańska). To tu uczestnicy otrzymali mapę przygotowaną specjalnie na ten marsz i kartę startową, po czym rozpoczęli wędrówkę. Marsz polegał na przejściu trasy 3-4 kilometrów i znalezieniu oznaczonych na mapie obiektów. Początkujący mogli pokonać nieco krótszy odcinek, bardziej zaawansowani dłuższy. Decyzja o wyborze trasy należała do uczestników.

- Marsz na Orientację 18 Południkiem to tradycyjne, bydgoskie przywitanie wiosny - mówi Stefan Pastuszewski, prezes Bractwa 18 Południka. - W tym marszu nie ma presji czasu. Trasę można pokonać w ciągu 4 godzin, choć rekordziści zazwyczaj potrzebują 45 minut. Należało znaleźć oznaczone na mapie obiekty, zadania uzupełniały pytania związane z historią Bydgoszczy.

Tegoroczny marsz zakończył się w stacji wodociągowej w Lesie Gdańskim. Meta została usytuowana w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Uczestnicy mieli też możliwość zwiedzenia muzeum. Biletem wstępu była mapa tegorocznego marszu.

- Bydgoszcz ma to szczęście, że przez sam środek miasta przechodzi południk, dzięki któremu miasto jest bardzo wyraźnie ulokowane na mapie globu - mówi Stefan Pastuszewski. - Poza tym jako jedyne miasto na świecie ma też swój lokalny czas, który jest o 12 minut wcześniejszy niż „zegarkowy” czas środkowoeuropejski, zwany urzędowym. Dokumentuje to zegar na Starym Rynku.

Warto wiedzieć, że Bractwo 18 Południka wraz z samorządami lokalnymi wyznacza "Słoneczny łuk 18 Południka" polegający na trwałym oznaczeniu przebiegu 18° E. Jak dotąd znaki takie mają: Sztokholm (stadion narodowy), Kościerzyna, Koślinka gm. Tuchola, Stary Sumin i Cekcynek gm. Cekcyn, Bysław gm. Tuchola, Bydgoszcz (12 znaków, w tym zegar z czasem lokalnym), Nowe Smolno (skrzyżowanie z 53°N), Mamlicz, Szeroki Kamień, Sadłogoszcz i Jeżewo w powiecie żnińskim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera