Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mars najbliżej Ziemi w tej dekadzie! [październik 2020]. Następna taka okazja za 15 lat. Jak obserwować Czerwoną Planetę? Opozycja Marsa

Michał Sierek
Michał Sierek
Mars najbliżej Ziemi znajdzie się 6 października 2020.
Mars najbliżej Ziemi znajdzie się 6 października 2020. NASA / USGS
Opozycja Marsa - październik 2020. Niebo w tym miesiącu zdecydowanie będzie należało do Marsa. Czerwona Planeta zbliży się na odległość około 62 milionów kilometrów. Nie przegapcie okazji do obserwowania Marsa, bo kolejna tak dobra nadarzy się dopiero za 15 lat. Jak obserwować Czerwoną planetę, gdzie wypatrywać jej na niebie. O tym poniżej.

W październiku 2020 Mars znajdzie się w opozycji. Bliskie położenie Czerwonej Planety względem Ziemi sprawia, że możemy obserwować szczegóły na jej powierzchni używając nawet niewielkiego sprzętu. Mars jest obecnie bardzo jasnym punktem, możecie więc pokusić się o wykonanie ciekawych fotografii nieba.

Mars w październiku będzie wschodził po godzinie 20. Należy go wypatrywać na wschodnim horyzoncie

Wielka opozycja Marsa

Ostatnio Mars był tak blisko naszej planety w lipcu 2018 roku (57,7 milionów kilometrów). Mogliśmy wówczas obserwować jednocześnie efektowne zaćmienie Księżyca, który był w koniunkcji z Marsem znajdującym się w opozycji. Wówczas jednak Mars był widoczny niżej niż teraz nad horyzontem. Dodatkowo obserwacje szczegółów powierzchni były niemożliwe ze względu na burzę pyłową, która w tamtym okresie rozpętała się na Czerwonej Panecie.

Zobacz zdjęcia:

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Mars najbliżej Ziemi w tej dekadzie - październik 2020

W tym roku miłośnicy astronomii mają nieco więcej szczęścia. Mars jest bardzo blisko (nieco dalej niż w 2018, bo jest oddalony o około 62 mln km), na jego powierzchni panuje dobra pogoda, można więc oglądać jego powierzchnię. Obserwacje są łatwiejsze również ze względu na to, że pojawia się wyżej na horyzoncie niż dwa lata temu.

Cykl opozycji powtarza się mniej więcej co dwa lata, ale kolejna, podczas której Mars znajdzie się tak blisko Ziemi - a co za tym idzie będą tak dobre warunki do obserwacji - nadarzy się dopiero za 15 lat. Warto więc wykorzystać okazję do obserwacji.

Mars na niebie - gdzie go szukać?

Mars w październiku będzie wschodził po godzinie 20. Należy go wypatrywać na wschodnim horyzoncie. Natomiast w środku nocy jest widoczny wysoko na południowym niebie (45 stopni nad horyzontem). To czerwony, bardzo jasny punkt, więc bez problemu go odnajdziecie. Środek nocy to również najlepszy czas na obserwacje przez teleskop.

W nocy z 2 na 3 października blisko Marsa znajdzie się Księżyc, który jest tuż po pełni. Będzie więc możliwość (jeśli pozwoli na to pogoda), by zrobić ciekawe fotografie. Okazja powtórzy się na koniec miesiąca - 29 października

Mars znajdzie się najbliżej Ziemi dokładnie 6 października. Czerwona Planeta będzie wtedy 62,1 miliona kilometra od nas (jasność -2,56 mag). Opozycja będzie miała miejsce w nocy z 13 na 14 października.

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można już obserwować z terytorium Polski. Należy jej wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie - w pierwszej dekadzie lipca jakieś około 2,5 godziny przed wschodem Słońca do 1 godziny przed wschodem (z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać, ale blask komety będzie malał). Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie. Media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. ▶ Zapraszamy do ich obejrzenia - na następnych stronach osadzamy najciekawsze fotografie. ▶

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...

Jak obserwować Marsa?

Szczegóły powierzchni Marsa można oglądać już przez mniejsze teleskopy. Oczywiście im potężniejszy sprzęt, tym więcej będzie można zobaczyć. Posiadacze lornetek (nawet tych z większym powiększeniem) nie dostrzegą szczegółów powierzchni. Więcej o tym jak obserwować Marsa i na czym dokładnie polega zjawisko znajdziecie na kanale AstroLife:

  • Mars to czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Okres obrotu Marsa wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż ziemski i wynosi 24,6229 godziny. Czerwona Planeta ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa. Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo