Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty i wnioski do sądu za brak maseczek w Bydgoszczy. Policja kontroluje też pojazdy komunikacji miejskiej

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Dariusz Bloch/archiwum
Bydgoscy policjanci tylko w czasie dwóch dni ukarali mandatami 65 osób i skierowali 39 wniosków do sądu o ukaranie osób, które łamały obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Funkcjonariusze kontrolują również pojazdy komunikacji miejskiej i galerie handlowe.

Flesz: Szczepionka na COVID-19 tylko dla wybranych?

W sobotę (10 października 2020 r.) w związku z pandemią koronawirusa weszły w życie kolejne obostrzenia. Jedno z nich dotyczy limitu pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej.

- Jechałem w sobotę autobusem linii 55 – twierdzi bydgoszczanin mieszkający na Bartodziejach. - Autobus był przepełniony, wielu pasażerów nie miało maseczek. Nikt im nie zwrócił uwagi.

W poniedziałek (12 października) pan Sławomir z Fordonu jechał ok. 5.30 do pracy.
- Tramwaj na Bajce się zepsuł – relacjonuje bydgoszczanin. - Czekaliśmy na kolejny. Wsiadłem do tramwaju, który podjechał. W wagonach był okropny ścisk. Taki samo było w autobusie, którym jechałem. Limity nie mają znaczenia.

Pierwsze kary

Funkcjonariusze policji kontrolują w Bydgoszczy pojazdy komunikacji miejskiej. W ramach akcji „zero tolerancji dla łamania obostrzeń” sprawdzają również miejsca, w których zwykle jest bardzo dużo ludzi, w tym galerie handlowe.

- Staramy się edukować obywateli. Dlatego przez weekend (10, 11 października) w Bydgoszczy i na terenie powiatu bydgoskiego pouczyliśmy 300 osób – mówi podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Aż 65 osób ukaraliśmy mandatami, skierowaliśmy 39 wniosków o ukaranie do sądu.

W niektórych miastach, o czym informowały lokalne i ogólnopolskie media, dochodziło do scysji np. w Kielcach zaatakowano nastolatkę, która weszła do autobusu z odsłoniętą twarzą. We Wrocławiu policjanci chcieli ukarać kierowców autobusów za przekroczenie limitów. W Trójmieście, na siedzeniach niektórych pojazdów umieszczono kartki z napisem „nie siadać”.

W Bydgoszczy niewiele się w tej dziedzinie zmieni.
- Proszę pamiętać, że ograniczenia w środkach komunikacji publicznej cały czas obowiązywały – przypomina Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Obecnie nie planujemy wprowadzać dodatkowych rozwiązań. W środkach komunikacji, tak jak w każdym innym miejscu publicznych, obowiązują obostrzenia i ograniczenia dotyczące dystansu społecznego.

Tomasz Okoński apeluje do pasażerów o to, by zakrywali usta i nos oraz zachowywali odpowiedni odstęp od współpasażerów.

Jednym ze sposobów ochrony kierowców i pasażerów jest wydzielenie strefy oraz wprowadzenie możliwości dokonywania zakupu biletów przy pomocy karty płatniczej.

- Staramy się chronić kierowców. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa. Dobrze się stało, że nie muszą już sprzedawać biletów, mogą skupić się na prowadzeniu pojazdu – uważa Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej PR w Bydgoszczy. - Kierowcy nie mają możliwości wyproszenia pasażerów z pojazdu, w tym celu musieliby opuścić wydzielona dla nich, bezpieczną strefę.

Andrzej Arndt twierdzi, że motorniczowie i kierowcy nie mogą również liczyć pasażerów.
- Ale jeśli zauważą, że może ich być więcej niż zakładają limity powiadamiają o tym nasze służby – tłumaczy Andrzej Arndt. - One informują straż miejską i policję.

Zawiadomienie wiąże się z interwencją funkcjonariusz tych służb mundurowych.
- Powiadamiamy także ZDMiKP – podkreśla lider związku. - Jeśli sytuacja się powtarza, wówczas na daną trasę kierowane są dodatkowe pojazdy. Niestety, moim zdaniem przepis ograniczający liczbę pasażerów jest martwy, nie można go w pełni zrealizować. Trzeba liczyć tylko na to, że pasażerowie będą rozsądni i zachowają: dystans, będą dezynfekować ręce oraz zasłaniać usta i nos.

Andrzej Arndt dodaje, że przepisy dotyczące limitów osób korzystających z komunikacji miejskiej nie są precyzyjne, np. nie określają tego kto ma prawo wyprosić pasażera z pojazdu i na jakiej podstawie. Nie jest określone, że selekcję taką ma przeprowadzać kierowca.

Warto wyjaśnić, że dla pasażerów korzystny jest limit obowiązujący w autobusach przegubowych, w których połowa miejsc siedzących i połowa miejsc stojących może być zajęta.

Z odsłoniętą twarzą

Nie wszyscy stosują się do wprowadzonych obostrzeń.
- Jest tu taki rezydent, spotykam go pod sklepem monopolowym – mówi pan Bolesław. - Chodzi bez maski. Policja go zatrzymała, chcieli mu dać mandat. Ale pokazał im papiery, że jest rencistą i zaświadczenie, że choruje na padaczkę. Nic mu nie zrobili. Gość, bardzo często jeździ autobusami

POLECAMY

Nad Brdą w Bydgoszczy rośnie osiedle Aura Towers. Stan zaawansowania prac wynosi już 37 procent. Budynki są coraz bardziej widoczne na tle panoramy miasta. Zobaczcie najnowsze zdjęcia.

Dwie wieże rosną nad Brdą w Bydgoszczy. Zdjęcia z budowy Aura Towers

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo