MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malowała nadwiślańskie pejzaże

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Kto ma obrazy Aenne Schulze-Koeper lub wie coś o nich? Ich śladów, przy pomocy instytucji z Torunia i Getyngi, szuka jej rodzina z Niemiec.

Kto ma obrazy Aenne Schulze-Koeper lub wie coś o nich? Ich śladów, przy pomocy instytucji z Torunia i Getyngi, szuka jej rodzina z Niemiec.

O pomoc w odnalezieniu śladów po Aenne Schulze-Koeper zwrócił się mieszkający w Akwizgranie jej krewny, Rainer Schulze-Rettmer. Trafił do urzędu miasta w Getyndze. Słyszał bowiem, że to niemieckie miasto współpracuje z Toruniem. A w Toruniu część życia spędziła jego ciotka.

<!** reklama>Wiadomo, że Aenne Schulze-Koeper urodziła się w 1893 roku w okolicach Brunszwiku. W 1921 roku osiedliła się w Toruniu. Tu wyszła za mąż. Małżonek otrzymał posadę nauczyciela w żeńskim gimnazjum. Niezbyt dobrze mówiła po polsku.

Mieszkając w Toruniu malowała okolice miasta i Wisłę, także wybrzeże Bałtyku. Na obrazach umieszczała dużo motywów alpejskich. Malowała akwarele i obrazy olejne. Ilustrowała także książki.

Wykonała ponad 1000 obrazów. Wiele sprzedała w Toruniu i okolicy, ale także rozdała przyjaciołom.

W 1945 roku musiała się z córką ewakuować. Sporo obrazów zabrała ze sobą. Wiele jednak zostało w piwnicy i na ścianach Ratusza Staromiejskiego, w którym miała wystawę. Po II wojnie światowej osiedliła się w Niemczech. Zmarła w 1953 roku po krótkiej chorobie.

Do poszukiwań obrazów Aenne Schulze-Koeper włączyło się Muzeum Okręgowe w Toruniu. Apeluje o sygnały o nich do osób, które je posiadają.

- Skoro Aenne Schulze-Koeper dużo obrazów sprzedawała i dawała w prezencie, to być może znajdują się u kogoś w domu - mówi Anna Gajewska z Muzeum Okręgowego. - Sygnatura autorki zwykle znajdowała się u dołu każdej pracy. Tak jest przynajmniej w przypadku jej akwareli. Nam także zależy na znalezieniu obrazów Aenne Schulze-Koeper. To osoba, która miała w swój wkład w życie kulturalne Torunia w dwudziestoleciu międzywojennym. Działała bowiem w Konfraterni Artystów, założonej przez Juliana Fałata. Wiemy, że wystąpiła z niej w 1936 roku i była współzałożycielką Związku Plastyków Pomorskich. Sami również będziemy poszukiwali śladów Aenne Schulze-Koeper. Przejrzymy zasoby toruńskiego archiwum. Chcielibyśmy zorganizować wystawę jej obrazów.

Na razie ustalono, że Aenne Schulze-Koeper w 1934 roku uczestniczyła w Pomorskiej Wystawie Sztuki w Toruniu. Wystawiła trzy prace - „Wnętrze kościoła ewangelickiego”, „Wnętrze izby pomorskiej” i „Sad”. Z kolei na wystawie „Związek Zawodowych Plastyków Wielkopolsko-Pomorskich” w Muzeum miejskim w Bydgoszczy w 1936 roku zaprezentowała obrazy „Dziatwa”, „Kobieta z Polesia” i „Pastuch z krową”. Brała także udział w ekspozycji obrazów Konfraterni Artystów w salach Domu Miejskiego przy ulicy Chełmińskiej 16 w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!