21 grudnia 1487 roku powstało w Bydgoszczy Bractwo Szyprów (Sterników i Pomagierów) posiadające monopol handlu spławnego na Wiśle, jego statut zatwierdził starosta Andrzej Kościelecki; prawo udziału w zebraniach, prócz szyprów, mieli także sternicy, retmani i flisacy.
21 grudnia 1908 roku na bydgoskim Nowym Rynku rozpoczął się pierwszy w naszym mieście popularny w całym Cesarstwie Niemieckim jarmark gwiazdkowy.
21 grudnia 1913 roku policja w Bydgoszczy wydała rozporządzenie zezwalające na przewożenie psów miejskimi tramwajami od początku 1914 roku. Małe psy mogły być przewożone wewnątrz wozu, większe – na platformie.
21 grudnia 1929 roku w obecności ministra robót publicznych Jędrzeja Moraczewskiego nastąpiło uruchomienie nowej elektrowni miejskiej na Jachcicach przy ul. Żeglarskiej zbudowanej w latach 1927-29. Był to początek instalacji nowej sieci elektrycznej w mieście.
Tego samego dnia miała miejsce uroczystość otwarcia nowego jazu farnego, pierwszego murowanego na Młynówce tuż obok katedry.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
21 grudnia 1936 roku w konkursie Ministerstwa Spraw Wojskowych na oficjalny marsz defiladowy wojska I nagrodę zdobył bydgoszczanin Zygmunt Urbanyi za kompozycję „Pochód kosynierów na Racławice”.
21 grudnia 1949 roku na lotnisku bydgoskim wobec tłumów mieszkańców miasta odbyła się uroczystość przekazania Pogotowiu Ratunkowemu w Bydgoszczy samolotu sanitarnego, ufundowanego ze zbiórki społecznej przeprowadzonej przez wojewódzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża z okazji 70. urodzin Generalissimusa Stalina.
21 grudnia 1966 roku miało miejsce odsłonięcie popiersia Mikołaja Kopernika autorstwa rzeźbiarza Witold Marciniaka na placu naprzeciwko ówczesnego Technikum Kolejowego, dziś budynku Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Obecnie popiersie znajduje się w budynku II LO im. Mikołaja Kopernika przy ul. Nowogrodzkiej.
21 grudnia 1969 roku na rynku pojawił się nowy turystyczny radioodbiornik tranzystorowy wyprodukowany przez bydgoską „Eltrę”, było to trzyzakresowe radio „Izabella” w cenie 2300 złotych za sztukę.