Aplikacja powstała w 2019 roku. Pozwala na sprawdzenie odjazdu pojazdu transportu publicznego w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie przystanków po nazwie lub na mapie, wybieranie konkretnej linii czy zarządzanie posiadanymi biletami okresowymi (powiadamia o konieczności przedłużenia ważności biletu). Dostępna jest w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i czeskim. Można ją pobrać tylko na Androida.
Aplikację stworzył Bartosz Mróz, który wówczas rozpoczynał studia na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (dzisiejsza Politechnika Bydgoska). Na pomysł wpadł, gdy jeszcze w liceum dojeżdżał z Fordonu na Osiedle Leśne. Dziś jest już inżynierem, zawodowo związanym z branżą programowania. Za pracę inżynierską poświęconą swojej aplikacji otrzymał nagrodę (II miejsce) prezydenta Bydgoszczy w 2023 roku.
Po długiej przerwie w KomByd znów można śledzić na żywo, gdzie znajdują się pojazdy komunikacji miejskiej. – Nie musisz już zgadywać, gdzie jest Twój autobus czy tramwaj. Wystarczy, że wyciągniesz smartfona i sprawdzisz aktualną pozycję pojazdów na wybranej linii. Co oferuje ta funkcja? Lokalizację pojazdu w czasie rzeczywistym, a także prędkość i odległość od następnego przystanku, aby jeszcze lepiej zaplanować podróż – informuje twórca.
Jak to działa?
W aplikacji należy otworzyć zakładkę linię, a następnie wybrać tę, która nas interesuje. Potem trzeba kliknąć w przycisk w prawym dolnym rogu. Na ekranie pojawi się mapa, na której widać, gdzie aktualnie znajdują się tramwaje czy autobusy. Dane zbierane są ze strony odjazdy.zdmikp.bydgoszcz.pl.
– Lokalizacja jest ciągle w fazie testów. Zdarza się, że dla niektórych linii przez pewien czas pojazdy nie są widoczne na mapie. Jeśli tak się stanie, odczekaj chwilę i spróbuj ponownie sprawdzić lokalizację – pisze Bartosz Mróz. Podstrona nie odświeża się automatycznie, nie śledzi się na niej przesuwania autobusu co 30 sekund czy minutę, choć niewykluczone, że niedługo tak będzie.
– Jest tu oczywiście pole do ulepszeń, ale jak będę miał pewność, że dane (ich dysponentem jest ZDMiKP ) cały czas są aktywne i obecne rozwiązanie sprawnie działa – mówi nam twórca aplikacji.
Choć zmiany dopiero zostały wprowadzone, już teraz widać większe zainteresowanie aplikacją KomByd. To po pierwsze ruch w mediach społecznościowych, a po drugie wzrost liczby jej pobrań. Twórca czeka na kolejne uwagi użytkowników, które mogą pomóc we wprowadzeniu dodatkowych funkcjonalności.
