Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Litwa zaniepokojona losem Jelfy

m
Z powodu błędu, który wystąpił na jednej z linii produkcyjnych zamknięto całą fabrykę. Protestują załoga i rząd Litwy. Eksperci wątpią w zasadność decyzji o zamknięciu.

Z powodu błędu, który wystąpił na jednej z linii produkcyjnych zamknięto całą fabrykę. Protestują załoga i rząd Litwy. Eksperci wątpią w zasadność decyzji o zamknięciu.

Około 300-400 pracowników Jelfy protestowało w piątek w Jeleniej Górze przeciwko decyzji głównego inspektora farmaceutycznego o wstrzymaniu produkcji w ich zakładzie. Domagali się szybkiej kontroli i ponownego otwarcia zakładu.

<!** reklama left>Pracownicy dotarli w piątek do pracy i dowiedzieli się, że w zakładzie wstrzymano w nocy z czwartku na piątek produkcję. - Nie tylko wstrzymano produkcję, ale zamknięto cały zakład, bo mamy też zakaz sprzedaży wyprodukowanych u nas medykamentów - powiedział przewodniczący związków zawodowych OPZZ w Jelfie, Antoni Grochowski.

Przewodniczący zakładowej Solidarności Ireneusz Oracz powiedział, że pracownicy są bardzo zaniepokojeni decyzją o wstrzymaniu produkcji, bowiem dla zakładu każdy dzień postoju to strata 1,3 mln zł. Dlatego też pracownicy zdecydowali się protestować przeciwko - ich zdaniem - politycznej decyzji.

Według resortu zdrowia, od początku roku w całej Polsce było osiem przypadków wystąpienia u pacjentów niepożądanych objawów po podaniu corhydronu, ale kontrole leku nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

W łódzkim szpitalu im. Kopernika podawano pacjentom w ubiegłym roku corhydron z podejrzanej serii. Żadnemu z nich nic się nie stało.

Zdaniem jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa, czwartkowa decyzja GIF o wstrzymaniu całej produkcji zakładu, jest niezgodna z przepisami prawa administracyjnego. Spółka skierowała w piątek do GIF wniosek o uchylenie decyzji. Jelfa oprócz corhydronu, wytwarza ponad 100 innych leków.

- Niewykluczone, że jeleniogórska Jelfa zakończy 2006 r. stratą finansową - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” dr Małgorzata Krzysztoszek.

- Jak się orientuję, to Jelfa ma osobne linie produkcyjne do iniekcji, maści i form suchych - wyjaśnił Cezary Śledziewski z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Dodał, że jeżeli „stwierdzone zagrożenie wystąpiło na linii iniekcyjnej, to uzasadnione jest zamknięcie tej linii, natomiast nie ma powodów, by zamykać cały zakład”.

- To podkopuje bardzo istotnie pozycję rynkową firmy - powiedział. Dodał, że wtedy na miejsce Jelfy wejdą jej konkurenci.

- Rząd Litwy jest zaniepokojony decyzją polskiego głównego inspektora farmaceutycznego w sprawie zawieszenia produkcji w Jelfie, kontrolowanej przez litewskiego producenta leków odtwórczych, Sanitas - powiedział w piątek premier Gediminas Kirkilas. Wilno oczekuje od władz polskich wyjaśnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!