Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[LIKWIDACJA GIMNAZJÓW] Rewolucja w systemie edukacji bez wolnoamerykanki w szkołach?

Justyna Wojciechowska-Narloch, Hanna Walenczykowska
Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej w CKK JordankiAnna Zalewska Minister Edukacji Narodowej
Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej w CKK JordankiAnna Zalewska Minister Edukacji Narodowej Jacek Smarz
Polska oświata bez gimnazjów ma być lepsza. W budżecie są aż 42 mld zł, które rząd przeznaczy m.in. na cyfryzację szkół i doskonalenie kadry. Bydgoski samorząd nie wierzy w te obietnice.

Anna Zalewska przyjechała do Torunia, żeby w mieście, gdzie zimą ubiegłego roku zrodziła się akcja „Ratujmy gimnazja”, opowiedzieć o swojej wizji polskiego systemu edukacji.

Likwidacja gimnazjów. Niż i słabe wyniki

Wprowadzona zostanie 8-letnia szkoła podstawowa z etapem nauczania wczesnoszkolnego (klasy 1-4) i poziomem gimnazjalnym (klasy 5-8). W 2017 roku młodzież zamiast do pierwszej klas gimnazjum pójdzie do pierwszej klasy szkoły powszechnej.

- Wiele analiz pokazało nam, że samodzielne placówki dla młodzieży się nie sprawdziły - tłumaczy minister Anna Zalewska. - Znamy też sytuację demograficzną i niż, który nęka gimnazja. Wkrótce samorządy same zaczęłyby je zamykać.

Likwidacja gimnazjów. Duże zaskoczenie

- Dzisiejsze podsumowanie Ogólnopolskiej Debaty o Edukacji na pewno było dla wielu dużym zaskoczeniem - mówi Magdalena Buschmann z Wydziału Edukacji i Sportu UMB. - Przedstawione rozwiązania nakładają na samorządy dodatkowe zadania, nasuwają szereg pytań i wątpliwości, m.in. o finanse. Trudno uwierzyć zapewnieniom pani minister, że nie będzie zwolnień wśród nauczycieli.

Dla bydgoskich urzędników najważniejsze jest przygotowanie nowego roku szkolnego.

- Istotny wpływ na jego przebieg będzie miała rekrutacja do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - podkreśla Magdalena Buschmann. - Mamy nadzieję, że plany szkół w tym zakresie zostaną zrealizowane. Ponadto rozpoczął się już awans zawodowy nauczycieli. Wakacje to także okres sprzyjający remontom placówek oświatowych.

Likwidacja gimnazjów. Podzieleni związkowcy

Członkowie ZNP krytykują zmiany zapowiadane przez MEN.

- Pani minister uznała, że przez ostatnie 22 lata byliśmy w czarnej dziurze, że nic się nie działo. Zdeprecjonowała dorobek tysięcy nauczycieli. Z taką oceną się nie zgadzam - oświadcza Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy. - Niestety nie da się teraz zorganizować masowego protestu. Zobaczymy, co przyniosą wakacje.

Zwolennikiem zmian jest WZZ „Solidarność-Oświata”.

- Nie będzie w samorządach wolnoamerykanki. Obowiązywać będą przepisy przejściowe, które zapewnią płynne przenoszenia nauczycieli ze szkoły do szkoły - twierdzi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!