Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim od roku szkolnego 2021/2022 diametralnie zmienia swoją dotychczasową ofertę edukacyjną. Na bardziej atrakcyjną, przyjazną uczniom i poszerzającą horyzonty. Specjalnie utworzony zespół promocyjny wraz z dyrekcją, Radą Rodziców, uczniami i absolwentami szkoły od września podejmuje starania, by jak najlepiej wypromować placówkę i przyciągnąć większą liczbę absolwentów szkół podstawowych, by nie powtórzyła się sytuacja z ostatniego roku, gdy do pierwszej klasy chętnych było jedynie kilkanaście osób.
Sport, mundur i narybek medyczny
W tym roku liceum proponuje pięć nowych profili kształcenia. Klasę policyjną z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie i językiem angielskim będą mogli wybrać ci, którzy wiążą swoja przyszłość z instytucjami mundurowymi i prawnymi. O podpisaniu porozumienia o współpracy z miejscową komendą policji i Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy pisaliśmy dwa miesiące temu.
Szkoła zamierza również uruchomić klasę o profilu sportowym z naciskiem na piłkę nożną. Zajęcia ukierunkowane i specjalistyczne będzie prowadził trener Maciej Lipiński. Pod koniec marca powiat sępoleński otrzymał 1 200 000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pozwoli na budowę przy ogólniaku boiska wielofunkcyjnego i tym samym na polepszenie warunków uprawiania sportu młodzieży. Obiekt ma mieć wymiary 24x44 metry, na którym zmieści się boisko do koszykówki, piłki siatkowej, ręcznej i tenisa ziemnego, czterotorowa bieżnia, siłownia zewnętrzna i małe boisko do gry w kometkę. Cały teren ma być ogrodzony i oświetlony panelami fotowoltaicznymi w technologii LED.
Zupełną nowością jest także klasa politechniczna z rozszerzoną matematyką i językiem angielskim. Jest ona dla tych, którzy myślą o zawodzie ekonomisty, informatyka czy programisty.
Z kolei profil medyczno-przyrodniczy ma przygotować młodzież do studiowania na kierunkach medycznych, weterynaryjnym czy związanych z architekturą i ochroną środowiska. Będzie wzbogacony o elementy kosmetologii, zdrowego odżywiania i fitnessu.
Piąty profil to medialno-artystyczny – połączenie wiedzy o języku polskim z kulturą, sztuką i dziennikarstwem.
Nie tylko nauka
Liceum dołączyło w ub. roku do programu Erasmus+, który będzie realizowany do sierpnia 2022 roku. Projekt zakłada wymianę językową do czterech krajów partnerskich: Grecji, Turcji, Estonii i Rumunii w czterech cyklach wyjazdowych na pięć dni.
Atrakcję i wypoczynek między zajęciami ma stanowić stworzona przez zespół promocyjny i przedstawicieli Rady Rodziców we współpracy z lokalnymi firmami strefa rekreacyjno-relaksacyjna. Na pierwszym piętrze powstała strefa relaksu ze stołem do gry w bilard, na drugim – strefa glamour. W ramach prac m.in. odświeżono ściany dwóch pomieszczeń, zainstalowano nowe oświetlenie, wstawione zostały też nowe drzwi. Strefy zdobią nowo wykonane meble. W planach jest również stworzenie aneksu kuchennego z możliwością przygotowywania ciepłych posiłków. Strefy i aneks mają sprawić, by miejsce było jeszcze bardziej przyjazne uczniom.
Do promocji liceum włączyli się również jego absolwenci, którzy w formie krótkich filmików zachęcają młodszych kolegów do wyboru ogólniaka oraz sami uczniowie, pokazujący życie szkoły. Liceum zdecydowało się wspierać też kilkunastu partnerów i sponsorów. Zaangażowana jest też posłanka PiS Ewa Kozanecka. Efekty tych wszystkich działań rozstrzygnie nabór do klas pierwszych.
