Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura w czerwonej strefie. Jak działają bydgoskie placówki kulturalne?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Mimo czerwonej strefy bydgoska kultura nie zamyka się dla mieszkańców
Mimo czerwonej strefy bydgoska kultura nie zamyka się dla mieszkańców Tomasz Czachorowski
Od 17 października cały kraj znajduje się w czerwonej strefie. Obostrzenia objęły także kulturę. Jak wpłynęły na bydgoskie instytucje kulturalne? Sprawdziliśmy.

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

W Bydgoszczy zainteresowanie kulturą, choć nieco słabsze niż przed pandemią, cały czas jest. Większość placówek kulturalnych w Bydgoszczy od czasu odmrożenia gospodarki jest dostępna dla mieszkańców. Inne z kolei swoją działalność przerzuciły do Internetu.

Kultura na żywo

Swoją działalność kontynuują m.in. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Kino Orzeł. Wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia.

Wydarzenia mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności. Utrzymane zostają także wcześniej wprowadzone zasady reżimu sanitarnego, tj. obowiązek dezynfekcji, obowiązek zakrywania ust i nosa podczas wydarzeń lub seansów oraz podczas przebywania w siedzibie instytucji, a także zachowanie dystansu społecznego.

W związku z wytycznymi dla funkcjonowania gastronomii, nieczynna jest kawiarnia Szpulka.

Oświadczenia na wypadek wdrożenia procedury epidemiologicznej dostępne są w kasie.

W MCK-u trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje 9,5. W czwartek, 29 października będziemy mieli okazję obejrzeć film pt. „Podróż Księcia” (reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard), opowiadający o przyjaźni międzypokoleniowej i tolerancji dla inności.

30.10. odbędzie się pokaz wersji kinowej filmu „Homeless” (reż. José Ignacio Navarro Cox, Jorge Campusano, Santiago O’ryan). Tego dnia na widzów czeka niespodzianka. Pokaz poprzedzi przygotowana z okazji Dnia Wszystkich Świętych sześciominutowa animacja w reżyserii Kajetana Obarskiego pt. „Strzygoń i jak sobie z nim radzić”.

Tegoroczne Animocje zakończy polska premiera filmu „ON-GAKU. Nasze brzmienie” (reż. Kenji Iwaisawa).

Wydarzenia kulturalne odbywają się także w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova w Bydgoszczy. Placówki zachęcają do kupowania biletów online, a w przypadku kupna biletu w kasie – do płatności bezgotówkowej. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, obowiązuje limit miejsc (25 proc. sali), a także noszenie maseczek zasłaniających ust i nosa. Widzowie proszeni są także o dezynfekcje rąk dostępne na miejscu, a także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

W najbliższym czasie w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert „Pamiętajmy”. Z okazji dnia Wszystkich Świętych na scenie zaprezentują się Adriana Ferfecka (sopran), Monika Ledzion-Porczyńska (alt), Paweł Skałuba (tenor), Łukasz Konieczny (bas), a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Bassema Akikiego oraz Chór Opery Nova. Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń. Wydarzenie zaplanowano na 30 października, godz. 19.

7 listopada z kolei Opera Nova zaprasza na premierę muzycznego spektaklu familijnego „Operowy zawrót głowy”. Początek o godz. 17.

Aktualny jest także repertuar Teatru Polskiego. Obowiązują standardowe procedury sanitarne.

Limit dla zwiedzających

W swoje progi zaprasza Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Każdy oddział, ze względu na różnorodną specyfikę, dostępny jest pod wytyczonymi na nowo ścieżkami zwiedzania. Wprowadzone zostały także ograniczenia w liczbie osób mogących przebywać jednocześnie w poszczególnych obiektach

W Zbiorach Archeologicznych jednorazowo przebywać może 8 osób na każdej z sal wystawienniczych. W Europejskim Centrum Pieniądza obowiązuje limit 4 osób zarówno w piwnicy, jak i na parterze (6 w przypadku rodziny). Do 15 osób pomieści znajdująca się na parterze Centrum Edukacji Muzealnej duża sala warsztatowa (mała sala – do 10 osób). I piętro zostało zamknięte do odwołania. Do każdej z sal wystawienniczych Galerii Sztuki Nowoczesnej może wejść jednorazowo 15 osób – podobnie jak w Spichrzach nad Brdą. Z kolei w Domu Leona Wyczółkowskiego przebywać może maksymalnie 10 zwiedzających. Na terenie Exploseum znajdować się może jednocześnie 80 osób, w tym 20 w sali wystaw czasowych.

Obowiązują procedury sanitarne: maseczka ochronna, dystans społeczny, dezynfekcja rąk.

Zwiedzających zaprasza także Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zwiedzanie odbywa się za wcześniejszą rezerwacją o godz. 10.30, 12, 13.30, 15, 16 i 17. Na terenie obiektu należy zasłaniać nos i usta, a przed wejściem - zdezynfekować ręce.

Kultura dostępna online

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury wydarzenia odbywają się wyłącznie wirtualnie.

- Ze względów epidemicznych część wydarzeń musieliśmy odwołać. To, co możemy, staramy się zorganizować online – mówi Jędrzej Kubiak, rzecznik KPCK w Bydgoszczy.

W najbliższym czasie, tj. 2 listopada KPCK zaprasza na „Poranną kawkę, czyli e-bibliotekę seniora”. To cykliczny podcast literacki, podczas którego dr Marta Kładź-Kocot i dr Mirosław Gołuński opowiadają, jakie książki warto przeczytać. Audycja jest dostępna na profilu KPCK na Facebooku i kanale na portalu YouTube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo