19 sierpnia 1254 roku bydgoski kasztelan Bogusław został wymieniony w pozostawionym zapisie księcia kujawskiego Kazimierza jako jego gość na zamku w Kruszwicy.
19 sierpnia 1934 roku władze Bydgoszczy zawiesiły występy w hotelu „Pod Orłem” cieszącej się wielką popularnością rewii „Mucha” z Warszawy z powodu „przekroczenia granic dobrej obyczajności”. Po kilku dniach rewii pozwolono na kolejne przedstawienia pod warunkiem wycofania „skandalicznego” numeru.
19 sierpnia 1937 roku do Bydgoszczy przyjechał biskup Cobben, wikariusz apostolski w Finlandii. Następnego dnia rano odprawił mszę w kościele przy pl. Piastowskim, spotkał się z miejscowym duchowieństwem, a następnie odjechał do Gdyni.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
19 sierpnia 1985 roku w Bydgoszczy rozpoczął się turniej bokserski rozgrywany w amfiteatrze Zawiszy w ramach VI letniej Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych, a także rywalizacja lekkoatletów i sztangistów. Największe zainteresowanie widzów wzbudził występ kubańskich bokserów, którzy zdecydowanie wygrali klasyfikację medalową, ale ich as - słynny Teofilo Stevenson, dwukrotny złoty medalista olimpijski przegrał w półfinale z Wiaczesławem Jakowlewem (ZSRR).
19 sierpnia 1987 roku o godz. 4 rano do apteki „Pod Łabędziem” przy ul. Gdańskiej 5 ustawiła się kolejka, która w momencie otwarcia apteki o godz. 10 liczyła ok. 1000 osób. Tego dnia w sprzedaży znalazły się pierwszy raz od pół roku w Bydgoszczy dwa najbardziej poszukiwane leki: quinax na oczy i altrament na wrzody żołądka.
19 sierpnia 1990 roku w parku Ludowym w Bydgoszczy odbył się więc Polskiego Stronnictwa Ludowego z udziałem prezesa partii Romana Bartoszcze pod hasłem „Nie dopuścimy do realizacji planu Balcerowicza”.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
19 sierpnia 1991 roku do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy dotarł z Niemiec transport 10 beczek zawierających bardzo silną truciznę, cyjanek sodu przeznaczony do kąpieli galwanicznych. W jednej z beczek brak było plomby oraz 26 kg tej substancji. Złodzieja nie udało się wykryć.
19 sierpnia 1998 roku z budynku Prokuratury Wojewódzkiej przy ul. Zamoyskiego uciekł Marcin B. oskarżony o uprowadzenie i zabójstwo 10-letniego chłopca, mieszkańca Fordonu. Zatrzymany został cztery dni później na skutek donosu jego matki, która zawiadomiła, że chłopak ukrywa się w domu.
Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową