Włoski naukowiec twierdzi, że niezwykła relikwia ukryta jest w katakumbach rzymskiej bazyliki św. Wawrzyńca
<!** Image 2 align=right alt="Image 56276" sub="Graal to kielich używany podczas Ostatniej Wieczerzy. Do tego naczynia Józef z Arymatei (na ilustracji) zebrał krew płynącą z ran ukrzyżowanego Jezusa. / Fot. Archiwum">Tradycja chrześcijańska mówi, że Graal to kielich używany przez Jezusa i apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Do tego naczynia Józef z Arymatei zebrał krew płynącą z ran ukrzyżowanego Jezusa. Józef ukrył potem kielich. Gdzie? W tej sprawie zdania są podzielone.
Legenda wciąż żywa
Jak oświadczył w połowie czerwca włoski archeolog, dr Alfredo Barbagallo, Święty Graal znajduje się w katakumbach rzymskiej bazyliki św. Wawrzyńca. Jedna z legend podaje, że w drugiej połowie III w. n.e., w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Waleriana, ówczesny papież Sykstus V przekazał skarby Kościoła, w tym Święty Graal, diakonowi Wawrzyńcowi, późniejszemu świętemu.
Zdaniem dr. Barbagallo, ta szczególna relikwia nadal znajduje się w Rzymie, właśnie w bazylice pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, strażnika Graala. Mają na to wskazywać rozmaite przesłanki. Przykładowo, lokalna legenda mówi, że w jednym z pomieszczeń w podziemiach bazyliki ma być ukryty Graal. Ta komnata w lochach jest zamknięta dla osób postronnych. Dr Barbagallo, aby potwierdzić swoją hipotezę, zamierza uzyskać zgodę rzymskiego konserwatora zabytków na spenetrowanie domniemanego miejsca ukrycia relikwii.
<!** reklama left>Według legend powstałych w średniowieczu, na poszukiwanie Graala wyruszyli rycerze króla Artura. „...uklęknął Galaad pierwszy przed relikwiami i przysiągł, iż nie wróci pierwej, aż pozna prawdę Graalową, jeśli będzie mu dane poznać ją w jakikolwiek sposób” - pisał Jacques Boulenger w swej książce „Opowieści Okrągłego Stołu”. - „Po nim przysięgę złożyli Lancelot, pan Gowen, pan Iwen Wielki, Percewal Walijczyk, Lionel, Bohor, Hektor z Błot, wszyscy towarzysze w liczbie stu pięćdziesięciu”. Później szlakiem błędnych rycerzy wyruszyło wielu badaczy. Oficjalnie Graala dotąd nie odnaleziono.
Badacze wskazują wiele miejsc, gdzie ta relikwia może się znajdować. W katedrze w hiszpańskiej Walencji przechowywany jest od 1473 roku tzw. Graal królów Aragonii. Graal ma też być ukryty w górskim klasztorze Montserrat w Katalonii. Relikwia może też znajdować się w Anglii, w tajnych podziemiach pod miastem Hertford. Jak mówi lokalna legenda, templariusze, gdy doszła ich wieść o rozwiązaniu zakonu przez papieża, ukryli swoje skarby, w tym Święty Graal, właśnie okolicach Hertford.
Ukryty na angielskiej ziemi?
Kolejne miejsce ukrycia relikwii wskazuje brytyjski badacz, dr Graham Phillips. Uważa on, że cesarzowa Helena w 327 r. nakazała swym ludziom zabrać Święty Graal z grobu Jezusa i przewieźć do Rzymu. Stamtąd, gdy w 410 r. barbarzyńcy zaatakowali stolicę imperium, oddani ludzie przewieźli Graala do Brytanii, którą Rzym nadal okupował. Święty kielich ukryto w mieście Yiroconium, w dzisiejszym hrabstwie Shropshire, powierzając go opiece miejscowego króla. Był to mityczny król Artur. Według tej wersji wydarzeń, mimo upadku Camelotu i arturiańskiego władztwa, Graal pozostał na angielskiej ziemi, tyle że w ukryciu.