Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

Czym jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca:

- A – Słońce
- B – Ziemia
- C – Księżyc
- D – stożek półcienia
- E – stożek cienia całkowitego
Najbliższe zaćmienie Księżyca już 16 maja
Zaćmienie "Krwawego Księżyca" rozpocznie się o godz. 4.15, a satelita całkowicie zniknie w cieniu Ziemi ok. godz. 4.40-4.50. W Polsce obserwować zaćmienie od godz. 5.29, a kulminacja zjawiska przypadnie od godz. 6.11 (16 maja). Wówczas na Księżyc padnie cień Ziemi, a jego tarcza nabierze czerwonej poświaty. To zjawisko wynika z tego, że promienie słoneczne nie dochodzą do srebrnego globu bezpośrednio. Fale świetlne niebieskie rozpraszają w naszej atmosferze, a czerwone rozpraszają się, tworząc "krwawą" poświatę. Zjawisko zaćmienia oglądać będzie można do godz. 6.45. Najlepiej obserwować z miejscach, gdzie nie docierają miejskie światła i sztuczne oświetlenie.
Jak obserwować zaćmienie Księżyca?
Do obserwacji tego zjawiska astronomicznego nie potrzeba specjalnego sprzętu optycznego ani okularów zabezpieczających wzrok. Oczywiście, luneta czy lornetka przydadzą się w obserwacji zaćmienia. Zaćmienie Księżyca w odróżnieniu od zaćmienia Słońca, można oglądać "gołym" okiem, ponieważ Księżyc nie emituje promieniowania świetlnego. Obserwując zaćmienie Księżyca nie ma zagrożenia uszkodzenia wzroku.
Czy zaćmienie Księżyca ma wpływ na ludzkie zdrowie?
W XXI wieku dojdzie do 143 zaćmień Księżyca, z czego 58 zjawisk będzie częściowych, a 85 całkowitych. Zjawisko zaćmienia "Krwawego Księżyca" ma wpływ na ludzki organizm.
Wpływem zaćmienia na organizm zajmowali się między innymi szwajcarscy naukowcy, którzy opublikowali swoje wyniki badań w magazynie "Current Biology". Dowiedziono, że w trakcie zaćmienia "Krwawego Księżyca" w organizmie spada poziom melatoniny, przez co gorzej i krócej śpimy (sen jest nawet o jedną trzecią płytszy). Zwiększa się z kolei ilość serotoniny, co z kolei przekłada się na wzrost apetytu i wyostrzenie zmysłu smaku.
Co mówią astrologowie o najbliższym zaćmieniu Księżyca?
16 maja zaćmienie Księżyca będzie w znaku Skorpiona. Jak ostrzegają astrologowie, to zjawisko wywoływać będzie duże emocje. To czas, kiedy nasilą się stany niepokoju i lęku, będziemy mieli wrażenie, że coś zmienia się na gorsze. Nasz nastrój mogą zdominować negatywne emocje i zła energia. Należy być gotowym na uczucie zazdrości, gniewu. To czas knucia intryg i siania podejrzeń. Warto zadbać o poczucie własnego bezpieczeństwa psychicznego i unikać podejmowania w tym czasie ważnych i trudnych decyzji.
Co warto wiedzieć o majowym zaćmieniu Księżyca?
- To pierwsze w tym roku takie zjawisko astronomiczne.
- Majową pełnię Księżyca określa się "Pełnią Kwiatową Księżyca", stąd w terminologii publikacji w mediach stosuje się określenie "zaćmienia pełni Kwiatowego Księżyca".
- W internecie i mediach społecznościowych majowe zaćmienie Księżyca opisywane jest również jako "Zaćmienie Krwawego Księżyca".
- Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie 1 godzina i 47 minut.
- W ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a w sprzyjających warunkach pięć. Natomiast rocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).
Zaćmienie Księżyca 16.05.2022. Jaka będzie pogoda?
W nocy i nad ranem w niemal całym kraju niebo będzie bezchmurne, co oznacza, że warunki do obserwacji nieba i zaćmienia Księżyca będą dobre.
Symulację zachmurzenia można zobaczyć na poniższej interaktywnej mapie:
(źródło: windy.com)
Źródło: scroll.morele.net/, dziendobry.tvn.pl/, pl.wikipedia.org/, www.medonet.pl/