
16 maja nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, ale ze względu na położenie naszego kraju na globie ziemskim, w Polsce będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie. To pierwsze (z dwóch) takich zjawisk astronomicznych, jakie tego roku można obserwować z Ziemi.
Więcej o tym zjawisku na kolejnych slajdach naszej galerii. Dowiesz się, kiedy i jak obserwować zaćmienie, w jaki sposób wpływa na organizm to zjawisko astronomiczne oraz co przepowiadają astrolodzy ►►►

Najbliższe zaćmienie - 16 maja
Zaćmienie "Krwawego Księżyca" rozpocznie się o godz. 4.15, a satelita całkowicie zniknie w cieniu Ziemi ok. godz. 4.40-4.50. W Polsce obserwować zaćmienie od godz. 5.29, a kulminacja zjawiska przypadnie od godz. 6.11 (16 maja). Wówczas na Księżyc padnie cień Ziemi, a jego tarcza nabierze czerwonej poświaty.
To zjawisko wynika z tego, że promienie słoneczne nie dochodzą do srebrnego globu bezpośrednio. Fale świetlne niebieskie rozpraszają w naszej atmosferze, a czerwone rozpraszają się, tworząc "krwawą" poświatę. Zjawisko zaćmienia oglądać będzie można do godz. 6.45. Najlepiej obserwować z miejscach, gdzie nie docierają miejskie światła i sztuczne oświetlenie.
Jak obserwować zaćmienie Księżyca? Co mówią astrolodzy i jak zaćmienie Księżyca wpływa na organizm człowieka ►►►

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?
Do obserwacji tego zjawiska astronomicznego nie potrzeba specjalnego sprzętu optycznego ani okularów zabezpieczających wzrok. Oczywiście, luneta czy lornetka przydadzą się w obserwacji zaćmienia. Zaćmienie Księżyca w odróżnieniu od zaćmienia Słońca, można oglądać "gołym" okiem, ponieważ Księżyc nie emituje promieniowania świetlnego. Obserwując zaćmienie Księżyca nie ma zagrożenia uszkodzenia wzroku.
Czy zaćmienie Księżyca ma wpływ na ludzkie zdrowie? ►►►

Czy zaćmienie Księżyca ma wpływ na ludzkie zdrowie?
W XXI wieku dojdzie do 143 zaćmień Księżyca, z czego 58 zjawisk będzie częściowych, a 85 całkowitych. Zjawisko zaćmienia "Krwawego Księżyca" ma wpływ na ludzki organizm.
Wpływem zaćmienia na organizm zajmowali się między innymi szwajcarscy naukowcy, którzy opublikowali swoje wyniki badań w magazynie "Current Biology". Dowiedziono, że w trakcie zaćmienia "Krwawego Księżyca" w organizmie spada poziom melatoniny, przez co gorzej i krócej śpimy (sen jest nawet o jedną trzecią płytszy). Zwiększa się z kolei ilość serotoniny, co z kolei przekłada się na wzrost apetytu i wyostrzenie zmysłu smaku.
Co mówią astrologowie o najbliższym zaćmieniu Księżyca? ►►►