MON i wojsko działają przeciw zagrożeniu koronawirusem
Do sztabu kryzysowego Ministerstwa Zdrowia oddelegowano oficerów łącznikowych Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W jednostkach Wojska Polskiego oraz w resorcie obrony narodowej prowadzone są działania, które mają ograniczyć możliwość zakażenia koronawirusem żołnierzy i pracowników.
14 szpitali wojskowych oraz 5 ośrodków medycyny prewencyjnej jest utrzymywane w stałej gotowości. Agencja Rezerw Materiałowych udostępnia środki dezynfekcyjne oraz sprzęt ochrony indywidualnej jednostkom wojskowym oraz instytucjom leczniczym. MON informuje, że w jednostkach wojskowych jest odpowiednia ilość środków do dezynfekcji.
- Koronawirus na banknotach. Jak długo się na nich utrzymuje? Tych przedmiotów unikaj
- Koronawirus cię przeraża? Jak radzić sobie ze stresem?
- Zapasy żywności na wypadek koronawirusa
- To wiemy o koronawirusie
- Chiny w 10 dni zbudowały szpital do walki z koronawirusem
- Koronawirus. Wirus z Chin – jakie są objawy?
Wojskowe zgrupowania zadaniowe działają w każdym województwie. Mają do dyspozycji m.in. dezynfekcyjne zespoły zadaniowy, mobilne zespoły medyczne, pojazdy sanitarne. We Wrocławiu dysponują kontenerowym szpitalem ze 100 łóżkami oraz budynkiem z 200 łóżkami – oba mogą służyć do kwarantanny.
Terytorialsi prowadzą kontrole na granicach
Wojska Obrony Terytorialnej angażują się w kontrole na granicach państwa, pomagając m.in. przy pomiarze temperatury na lotniskach i gromadzeniu kart lokalizacyjnych. Sprawdzają też, jakiego wsparcia potrzebują weterani, by ograniczyć możliwość narażenia ich na zakażenie.
Minister obrony narodowej polecił WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.
Wojsko dba także o profilaktykę oraz monitoruje sytuację epidemiologiczną. Wstrzymano też rekrutacje i zajęcia w podległych MON szkołach, a majowe ćwiczenia rezerwy przełożono na późniejszy termin.
