Główny doradca premiera do spraw COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej profesor Andrzej Horban pytany był w czwartek na antenie TVN24 o nadchodzącą czwartą falę koronawirusa.
Profesor odpowiedział, że nie ma szans, by czwarta fala ominęła Polskę. - Natomiast to, że nie będzie tak straszna, jak była zwłaszcza na wiosnę, to oczywiście istnieje bardzo duża szansa. Dlatego że jesteśmy szczepieni jednak i że część osób przechorował – podkreślił.
Został zapytany także o skalę tej fali, między innymi ilość zakażeń dziennie, jednak Horban zaznaczał, że ciężko jest przewidzieć konkretne liczby.
- Jeżeli uruchomimy najprostszą matematykę i założymy, że 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona w tej chwili - mam nadzieję, że będzie więcej, pocieszające jest to, że 80 procent osób powyżej 70. roku życia, którzy chorują najgorzej, jest zaszczepionych - to okazuje się, że mamy 30 procent podatnego społeczeństwa w tej grupie. W związku z tym te 70 procent nie trafi do szpitali - tłumaczył. - Ta fala będzie o jedną trzecią mniejsza, gdyby była. Czyli nie 35 tysięcy tylko góra 10 tysięcy. To jest optymistyczne - stwierdził.
Dodał, że też dużym plusem jest doświadczenie jednostek służby zdrowia, które już przyjmowały tych pacjentów i mają doświadczenie w leczeniu chorób.
Będzie kolejny lockdown?
- Niech nas ręka boska broni od lockdownów, a już na pewno od zamykania wszystkich w domach, bo tu już nie ma takiego powodu - stwierdził Horban.
Jednocześnie zwrócił uwagę na dwie kwestie – maseczki ochronne oraz dystans, jednak w jego ocenie Polacy ich nie stosują tak, jak powinni.
Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ...
- Należy unikać zamykania ludzi w domach, niszczenia więzi społecznych. Czyli raczej niezdalna praca, raczej niezdalne nauczanie - wymieniał dalej. - Istnieje bardzo duża szansa, że tego unikniemy - ocenił.
Ocenił również, że zamykanie szkół jest bardzo mało prawdopodobne. - Myślę, że możemy zrobić wszystko, żeby nadal te szkoły były otwarte – ocenił.
Sytuacja epidemiczna w Polsce
Do tej pory w Polsce wykonano 36 286 614 szczepień, a w tym 18 787 636 to liczba osób w pełni zaszczepionych.
Jednak od kilku tygodni wzrasta liczba zakażonych osób. Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę rano na antenie RMF FM pytany o ten fakt.
– Nie mamy dużej liczby zakażeń, ale te wzrosty delikatne nie są. Dziś będzie ponad 350 przypadków, co oznacza ponad 50-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Może dobrze, że jest taki sygnał, który powinien nas zdyscyplinować – powiedział.
