AKTUALIZACJA 17.03
•13.50
Przed godziną 14 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych zakażeniach. Wśród nich jest kolejna osoba z województwa kujawsko-pomorskiego.
- Jest to mężczyzna w sile wieku, jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, jego stan jest dobry - poinformował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Oprócz osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 15 innych nowych przypadków:
- 6 osób z woj. dolnośląskiego,
- 3 osoby z woj. łódzkiego,
- 2 osoby z woj. śląskiego,
- 2 osoby z woj. wielkopolskiego,
- 1 osoba z woj. małopolskiego,
- 1 osoba z woj. lubelskiego.
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 221. Pięć osób zmarło.
***
Ministerstwo zdrowia we wtorek, 17 marca 2020, poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest 7 osób z województwa kujawsko-pomorskiego.
- Mamy 28 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Pacjenci są w stanie stabilnym - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Szczegóły dotyczące pacjentów z województwa kujawsko-pomorskiego TUTAJ
Resort zdrowia poinformował również o śmierci piątej ofiary koronawirusa. - Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi: 205. Pięć osób zmarło, a trzynaście określono mianem "ozdrowieńców" - osób, u których objawy choroby ustępują.
***
Koronawirus, nazwany przez specjalistów jako SARS-Cov-2 może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.
Objawy zarażenia się koronawirusem są podobne do grypy. To m.in.: gorączka (powyżej 38 stopni), bóle mięśni, katar, kaszel, duszności.
Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń.
Największe ognisko zarażenia się koronawirusem występuje w Chinach oraz w Korei Południowej. W Europie największą liczbę zarażeń zanotowano we Włoszech.
Według najnowszych danych, łącznie na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już ponad 7 tys. osób.
