Koronawirus - kwarantanna. Jak przebiega? Pieniądze za kwarantannę, jak uzyskać. Kwarantanna COVID-19 Procedury [15.03.2020]

online za ZUS, AIP
Osoba poddana kwarantannie nie może opuszczać miejsca, w którym odbywa się kwarantanna przez 14 dni. Nie wolno jej wychodzić na spacer czy po to, by zrobić zakupy.
Osoba poddana kwarantannie nie może opuszczać miejsca, w którym odbywa się kwarantanna przez 14 dni. Nie wolno jej wychodzić na spacer czy po to, by zrobić zakupy. pixabay
Kwarantanna w związku z epidemią koronawirusa. Jak przebiega? Kto i kiedy musi ją przejść? Przytaczamy przepisy i wyjaśniamy, jak przebiega kwarantanna. Komu przysługuje zasiłek za kwarantannę i jak starać się o pieniądze?

W niedzielę, 8 marca, wprowadzono rozporządzenie ministra dotyczące obowiązku i czasu trwania kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego dla zakażonych koronawirusem.

Kwarantanna. Co mówią przepisy?

Przepisy reguluje Dzienniku Ustaw RP, w którym opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2020 r. w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresu obowiązkowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego rozszerzające zakres o chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) oraz bliskowschodnim zespołem niewydolności oddechowej (MERS).

koronawirus - raport z Polski i Europy

Ustalono, że okres kwarantanny został wyznaczony na 14 dni w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) oraz bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej (MERS). Przepisy weszły w życie 8 marca br.

Na czym polega domowa kwarantanna?

Kwarantanna polega na odosobnieniu, czyli odizolowaniu osoby, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem od pozostałych osób. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać miejsca, w którym przebiega kwarantanna.

Osoba poddana kwarantannie bezwzględnie musi pozostać w domu. Jeśli ma pod swoją opieką zwierzęta - na czas trwania kwarantanny należy je przekazać pod opiekę znajomym lub rodzinie.

Jak robić zakupy podczas kwarantanny?

Można robić zakupy przez internet, ale odbierać tak, by nie było kontaktu z osobą dostarczającą zakupy. Można prosić, by zakupy robiła rodzina lub znajomy, ale równeiz warunkiem odbioru zakupów jest brak kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie a tym, który robił zakupy.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

W czasie kwarantanny urzędowa przysługuje pomoc

Z osobą poddaną kwarantannie codziennie kontaktuje się pracownik sanepidu i dowiaduje się o stan zdrowia. W przypadku jeśli kwarantannie poddana jest osoba samotna, urząd wojewódzki powinien zapewnić pomoc - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Kwarantanna - za to przysługuje zasiłek chorobowy

Za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji. W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

zobacz również

Ustalanie prawa do zasiłku chorobowego

Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Zatem za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.

Kwarantanna - zasiłek opiekuńczy dla rodzica

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Z powodu koronawirusa przysługiwał będzie zasiłek opiekuńczy na specjalnych zasadach.

Kwarantanna - ustalanie prawa do zasiłku opiekuńczego

W sytuacji konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny, gdy lekarz wystawił z tego tytułu zaświadczenie lekarskie, ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach.

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Kiedy nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje m. in. w przypadkach:

  • gdy nie nastąpi nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko (dzieci nadal są przyjmowane do tej placówki), a rodzic sam zadecyduje, że nie wyśle dziecka do tej placówki(np. w reakcji na apel dyrektora placówki),
  • gdy placówka, do której uczęszcza dziecko, przyjmie dziecko, ale następnie zażąda jego odebrania z powodu stanu zdrowia, chyba że rodzic dziecka otrzyma zaświadczenie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem albo decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, wydaną przez inspektora sanitarnego (wówczas rodzic uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego),
  • gdy placówka , do której uczęszcza dziecko odmówi przyjęcia tego dziecka z powodu obawy przed zakażeniem, chyba że zostanie wystawiona decyzja inspektora sanitarnego (wówczas rodzic uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego).

sprawdź

Koronawirus - zasiłek opiekuńczy. Dla kogo?

Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej i nie wlicza się go do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.
Dokumentem do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego.

Podejrzenie zarażeniem koronawirusem - kwaranntanna przez 2 tygodnie

Kwarantanna kończy się po 14 dniach, jeśli objęta nią osoba nie ma objawów choroby. Jeśli natomiast objawy pojawią się, pacjent zostanie przewieziony do szpitala zakaźnego, poddany izolacji i leczeniu.

Będzie waloryzacja 500+?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeżeli ja powracając zza granicy muszę przejść kwarantannę to co z osobami które mieszkają ze mną.A jeśli się zgodzę na kwarantannę poza domem to czy zostanę umieszczona w lokalu przy granicy czy bliżej domu

k
katol
10 marca, 20:24, gość:

Osoba poddana kwarantannie nie może wychodzić z domu, ale pozostali domownicy już mogą wychodzić. To po co po co taka kwarantanna!

wszyscy domownicy poddani są kwarantannie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

g
gość

Osoba poddana kwarantannie nie może wychodzić z domu, ale pozostali domownicy już mogą wychodzić. To po co po co taka kwarantanna!

Dodaj ogłoszenie