Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec pieców węglowych w wielu miastach w Kujawsko-Pomorskiem. Sejmik województwa podjął decyzję

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nie tylko instalacja nowych pieców węglowych będzie zakazana. Wkrótce wejdą w życie zakazy używania m.in. tzw. "kaflaków"
Nie tylko instalacja nowych pieców węglowych będzie zakazana. Wkrótce wejdą w życie zakazy używania m.in. tzw. "kaflaków" Ludwik Kostus
Od 1 stycznia 2022 roku w Bydgoszczy nie będzie już można instalować kotłów na paliwa stałe. To początek końca węgla w naszym mieście, ale zmian jest więcej.

Zobacz wideo: Alarm dla klimatu

Od 1 stycznia w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Ciechocinku i uzdrowisku Wieniec-Zdrój nie będzie można eksploatować instalacji na paliwo stałe, jeśli istnieje dostępna sieć ciepłownicza lub gazowa. Zakaz nie dotyczy instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed tym terminem - tak zdecydował na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Alternatywą dla źródeł ciepła na paliwa stałe mogą być oprócz sieci ciepłowniczej lub gazowej również inne źródła nisko- lub bezemisyjne, takie jak kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.

To Cię może też zainteresować

- Nowelizacja uchwały antysmogowej jest restrykcyjna, ale wskazuje dobry kierunek. Dysponujemy wynikami badań, które pokazują, że dotychczasowe działania nie zatrzymały procesu pogarszania się jakości powietrza w miastach. Musimy podejmować zdecydowane kroki - nie ma wątpliwości Michał Krzemkowski, radny województwa. - Najważniejsza zmiana wynikająca z nowelizacji uchwały antysmogowej jest taka, że tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej, nie będzie można instalować pieców na węgiel. Ta sytuacja sprawi, że zarówno budujący domy jednorodzinne, jak i wymieniający źródła ciepła, na przykład w centrum Bydgoszczy, nie będą mieli już możliwości ogrzewania nieruchomości węglem.

Zamiast węgla może OZE?

- Warto zauważyć, że przymusu podłączenia się do sieci ciepłowniczej nie ma wtedy, gdy inwestor wybierze rozwiązane oparte na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) – podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Niestety, podłączenie się do sieci miejskiej nie jest wcale tak popularne. Niedawno przecież KPEC pozyskało pieniądze na rozbudowę sieci, po czym okazywało się, że niewiele osób jest tym zainteresowanych. Chodzi o koszty niezbędne do dostosowania nieruchomości do takiej sieci, które musi ponieść właściciel. Nie każdy tego chce i nie każdego na to stać. Ciekawe też, jak zostanie rozwiązana kwestia używania paliwa stałego – bo warto zauważyć, że w programie Czyste Powietrze można było wymieniać ogrzewanie z węglowego na pellet, uchwała Sejmiku jednak wyklucza w ogóle paliwa stałe z możliwości ich wykorzystania.

W miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci komunalnej, zmiana uchwały jest bez znaczenia, ale tam, gdzie można wprowadzać działania proekologiczne, należy to robić i ograniczać spalanie węgla i drewna. Podkreślę również, że tam, gdzie nie jest to jedynym i głównym źródłem ogrzewania, nadal będzie możliwość użytkowania kominków - zauważa Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący sejmiku.

Piece na węgiel - kiedy obowiązek ich wymiany?

Radni województwa poparli jednogłośnie nowelizację uchwały antysmogowej. Podkreślali jednak, że konieczne będzie w nowej perspektywie finansowej skonstruowanie wsparcia dla tych, dla których wymiana pieca będzie nieosiągalna z przyczyn finansowych. Bo zakaz eksploatacji pieców węglowych w nowych inwestycjach to jedno, a konieczność wymiany starych kopciuchów to drugie. Wielu właścicieli mieszkań czy budynków po prostu nie będzie stać na wymianę źródła ciepła.
Piece pozaklasowe, czyli "kopciuchy" będą zakazane już od końca 2023 roku. Tego typu instalacji w kamienicach i domach jednorodzinnych jest naprawdę sporo. Piece pozaklasowe to na przykład wszystkie "kaflaki". Z kolei do 2027 roku zostaną wyłączone z użytkowania piece 3 i 4 klasy, czyli większość używanych obecnie w gospodarstwach domowych kotłów węglowych. Urządzenia o najwyższej, 5 klasie, muszą być wyłączone z użytku do końca grudnia 2029 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo