Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu opłaca się leasing?

Zbigniew Juchniewicz
Każda firma prędzej czy później staje przed dylematem, związanym z kupnem samochodu. Nie zawsze jednak dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, potrzebnymi do realizacji planów.

Każda firma prędzej czy później staje przed dylematem, związanym z kupnem samochodu. Nie zawsze jednak dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, potrzebnymi do realizacji planów.

Z myślą o firmach powstały różne formy finansowania, a jedną z najpopularniejszych jest właśnie leasing.

Z roku na rok zyskuje on w naszym kraju na popularności, a dochody firm leasingowych rosną w szybkim tempie. Powodem większego zainteresowanie tą formą finansowania jest fakt, że stanowi ona świetną możliwość dla tych, którzy nie zdołali uzyskać kredytu bankowego. Słowo leasing pochodzi od angielskiego lease, oznaczającego wynajem, dzierżawę i faktycznie jest to pewna forma wynajmu. <!** reklama>

Umożliwia leasingobiorcy korzystanie z danego środka trwałego przez określony w umowie czas w zamian za spłacanie rat. W leasing można wziąć różne dobra ruchome, zarówno nowe, jak i używane. Mogą to być środki transportu, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy, sprzęt medyczny, itp., a także nieruchomości (lokale, budynki, działki, zakłady produkcyjne itp.).

Najczęściej jednak środkami trwałymi, których dotyczy leasing, są samochody. Przy czym mogą to być zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy, autobusy i pojazdy specjalistyczne.

Istnieją dwa rodzaje leasingu - operacyjny i finansowy. Znacznie większym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców cieszy się ten drugi.

Charakteryzuje się on krótszym okresem trwania umowy niż wynosi okres gospodarczej używalności danego przedmiotu. W czasie trwania umowy nie następuje spłata pełnej wartości przedmiotu. Najczęściej przedmiotem takiego leasingu są rzeczy o wysokiej wartości początkowej, które mogą być po wygaśnięciu umowy użytkowane przez kolejne osoby. W tym przypadku przedmiot leasingu zostaje zwrócony leasingodawcy.

To on jest jego właścicielem i on ma prawo do odpisów amortyzacyjnych.

Z kolei leasingobiorca może do kosztów uzyskania przychodu wliczyć czynsz inicjalny (opłatę pobieraną przy zawieraniu umowy), płacone co miesiąc raty (w całości), koszty użytkowania auta oraz opłaty manipulacyjne, związane z umową. Ten rodzaj leasingu będzie korzystny dla leasingobiorcy, któremu zależy na jak najmniejszym angażowaniu środków finansowych przy zawieraniu umowy, ponieważ podatek VAT jest naliczany stopniowo do każdej raty, a nie z góry przy pierwszej z nich, co ma miejsce przy leasingu finansowym.

Inną różnicą między tymi dwiema formami finansowania jest to, że w przypadku leasingu finansowego jego przedmiot uznawany jest za składnik majątku leasingobiorcy, a więc to on ma prawo do odpisów amortyzacyjnych. (Oprac. na podst. Creandi.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!