Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo na prezydenta wybierali mieszkańcy gminy Nakło?

Iwona Matusiak
W obwodowych komisjach wyborczych, w dniu wyborów, praca trwała od wczesnych godzin rannych, ale w ciągu dnia nie było jej wiele, ponieważ frekwencja w gminie Nakło wyniosła niespełna 44 procent, a w powiecie nakielskim łącznie była jeszcze niższa, bo poniżej 43 procent.

Spośród gmin powiatu nakielskiego najwięcej wyborców zagłosowało jednak właśnie w gminie Nakło, a najmniej w gminie Mrocza - prawie 40 procent. Frekwencja w kraju wyniosła prawie 49 procent.

Na terenie gminy Nakło uprawnionych do głosowania było 25907 wyborców. Wydano 11 290 kart do głosowania. Oddano 11 211 ważnych głosów. Głosów nieważnych było 79.

- No cóż frekwencja pozostawia wiele do życzenia i zupełnie nie rozumiem tych mieszkańców, którzy mają takie możliwości, a nie idą na głosowanie. Przecież to jest jedynie chwila, a przynajmniej ma się poczucie spełnionego obowiązku no i satysfakcję, że zrobiło się coś dla własnego kraju - mówi pani Maria z Nakła.
- Zawsze w takich sytuacjach zastanawiam się nad tym, jakie są przyczyny tego, że tak mało nas idzie wybierać prezydenta, bo nie da się nie zauważyć, że frekwencja w każdych wyborach jest coraz niższa. Może to poczucie, że mój jeden głos i tak nic nie zmieni, a może po prostu lenistwo - dodaje pan Zbigniew.

Przypomnijmy, że w gminie Nakło mieszkańcy oddawali swoje głosy w 26 lokalach wyborczych. Największym zaufaniem nakielan cieszył się Bronisław Komorowski, który uzyskał trochę ponad 43 procent - 4822 głosów, drugi był Andrzej Duda, który zgromadził ponad 28 procent wszystkich głosów (3152), trzeci wynik natomiast należał do Pawła Kukiza - ponad 18 procent (2046 głosów). W dalszej kolejności uplasowali się: Janusz Korwin-Mikke - ponad 3 procent (370 głosów), Magdalena Ogórek - również ponad 3 procent (344), Janusz Palikot - niewiele ponad 1,5 procent (173), Adam Jarubas) - poniżej 1,5 procent (151 głosów), Grzegorz Braun - 0,56 proc. (63 głosy), Mariusz Kowalski - 0,37 proc. (41 głosów), Jacek Wilk - 0,23 proc. (26 głosów) oraz Paweł Tanajno - 0,14 proc. (16 głosów).

24 maja odbędzie się druga tura głosowania, w której zmierzą się Andrzej Duda, który uzyskał prawie 35 proc. wszystkich głosów w kraju i Bronisław Komorowski, który cieszył się poparciem ponad 33 proc. wyborców.
Pamiętajmy o tym, że komisja wyborcza ma obowiązek wylegitymować wyborcę, dlatego należy przy sobie mieć dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Po wylegitymowaniu wyborca potwierdza własnoręcznym podpisem odbiór kart do głosowania.

W II turze lokale wyborcze ponownie czynne będą od godziny 7 do 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!