Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocioł ma być bezpieczny i nie dymić za bardzo. Wyniki kontroli są coraz lepsze

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kocioł od sprawdzonego producenta zapewni użytkownikom bezpieczeństwo, a środowisku mniejsza emisję zanieczyszczeń
Kocioł od sprawdzonego producenta zapewni użytkownikom bezpieczeństwo, a środowisku mniejsza emisję zanieczyszczeń Mikołaj Suchan
W całym kraju, w tym w naszym regionie, inspektorzy sprawdzili 200 kotłów opalanych węglem i pelletem oraz na gazowych i na paliwa ciekłe. Niektóre nie spełniały przepisów i norm, a to podstawa bezpieczeństwa użytkowników i tego, czy nie ucierpi środowisko. Generalnie jednak jakość kotłów poprawia się.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Kontrole przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową.

- Zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest jednym z priorytetów urzędu. Dbanie o środowisko leży w interesie nas wszystkich. UOKiK wraz z Inspekcją Handlową prowadzą kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku kotłów, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również przyczyniają się do problemów zdrowotnych Polaków. Sprawdzamy rzetelność informowania konsumentów oraz spełnianie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej czy deklaracji zgodności – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kontrole prowadzono dwutorowo: sprawdzano ich jakość i oznakowanie pod kątem przepisów ochrony środowiska oraz w zakresie wymagań unijnych – tzw. ekoprojektu.

Słabo z wymogami unijnymi

Inspekcja Handlowa sprawdzała przede wszystkim, czy kotły posiadają dokumentację techniczną oraz czy dokumentacja ta potwierdza, że spełniają wymagania w zakresie granicznych wartości emisji oraz sprawności cieplnej. Inspektorzy skontrolowali kotły dostępne w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w sprzedaży internetowej.

Na zgodność z przepisami ochrony środowiska sprawdzono 134 kotłów na paliwo stałe, z czego ze względów formalnych zakwestionowano 10. Inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w oznakowaniu (brak informacji o parametrach zalecanego paliwa) oraz rozbieżności w dokumentacji. Przedsiębiorcy zostali zobowiązani do usunięcia nieprawidłowości.

To też może Cię zainteresować

W zakresie wymagań ekoprojektu skontrolowano 25 kotłów, z czego zakwestionowano aż 19 (76 proc. objętych sprawdzeniem). Nieścisłości dotyczyły nieprawidłowej deklaracji zgodności (9 przypadków), deklaracji technicznej (3 przypadki), braku znaku CE (jeden przypadek). Inspektorzy zakwestionowali również 9 nieprawidłowo sporządzonych instrukcji obsługi.

Do badań laboratoryjnych wytypowano 15 kotłów, z czego zakwestionowano 2. Jeden znacząco przekroczył normy emisji szkodliwych związków (tj. tlenku azotu i tlenku węgla). Używanie go stwarzałoby poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia. Sprzedawca natychmiast wycofał niebezpieczny produkt ze sprzedaży, zaś UOKiK wszczął postępowanie administracyjne w stosunku do producenta. W przypadku drugiego kotła wartość emisji tlenku azotu przekraczała deklarowaną przez producenta, jednak mieściła się w ramach maksymalnych emisji.

Kotły na paliwa stałe skontrolowano m.in. Bydgoszczy, Świeciu, Nakle, Lubiczu Górnym i Kowalu, ale nigdzie nie wykryto wad czy nieprawidłowości.

Gaz i paliwa ciekłe nie emitowały zanieczyszczeń

Inspekcja Handlowa sprawdziła 15 kotłów na paliwo gazowe lub ciekłe wprowadzonych do obrotu po zmianie wymogów dotyczących tlenków azotu. Wyniki były lepsze niż w przypadku urządzeń na paliwo stałe.

Inspektorzy zakwestionowali tylko jeden kocioł. Chodziło o nieścisłości pomiędzy wytycznymi co do instalacji i konserwacji a instrukcją obsługi — sprzeczne informacje mogły wprowadzić konsumenta w błąd.

To też może Cię zainteresować

W laboratorium zbadano 5 kotłów na paliwo gazowe oraz 2 kotły na ciekłe. Inspektorzy chcieli wiedzieć, czy kotły podczas spalania nie emitują niebezpiecznych substancji do atmosfery, a także czy posiadają odpowiednią sprawność efektywności energetycznej. Wad nie wykryto.

- W 2021 roku po raz pierwszy przeprowadzaliśmy kontrolę kotłów na paliwo gazowe i ciekłe. Wynika z niej, że przedsiębiorcy stosują się do wymogów dotyczących emisji substancji niebezpiecznych do środowiska – komentuje prezes Tomasz Chróstny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kocioł ma być bezpieczny i nie dymić za bardzo. Wyniki kontroli są coraz lepsze - Gazeta Pomorska