Kobiety są marginalizowane w Wikipedii?

Kobiety są marginalizowane w Wikipedii?

Dorota Witt

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Dlaczego otaczający nas świat objaśniają nam głównie mężczyźni? Jakich kobiet brakuje w największej internetowej encyklopedii? Mówi o tym Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Natalia Szafran-Kozakowska: - Wśród autorów haseł mamy nie więcej niż 20 procent kobiet. A więc encyklopedia tworzona jest przede wszystkim przez mę

Natalia Szafran-Kozakowska: - Wśród autorów haseł mamy nie więcej niż 20 procent kobiet. A więc encyklopedia tworzona jest przede wszystkim przez mężczyzn ©Krzysztof Machocki, CC-BY-SA 3.0

„W polskiej Wikipedii brakuje aż pół miliona biogramów ważnych kobiet”. To hasło od paru dni elektryzuje media. Czy rzeczywiście największa internetowa encyklopedia tak bardzo marginalizuje kobiety?
Nie wiemy, ilu konkretnie biogramów znaczących kobiet brakuje w Wikipedii, bo nie mamy z czym porównać opracowanych już haseł - drugiego projektu na tak dużą skalę po prostu nie ma. Wiadomo na pewno, że w polskiej Wi-kipedii mamy o około pół miliona mniej haseł o kobietach niż w wersji anglojęzycznej. Jednak i w tej ostatniej brakuje kobiet, tam biogramy pań stanowią 17 proc. wszystkich, u nas 15 na 100 biogramów opisuje dokonania kobiet. Autorzy haseł pracują nad tym, by poprawić statystyki i zniwelować tę dysproporcję, jednak mam świadomość tego, że nigdy nie osiągniemy poziomu pół na pół.
Choćby dlatego, że kobiety przez szereg lat miały ograniczony dostęp do nauki, nie miały praw wyborczych, nie miały szans piastować publicznych funkcji ani nawet rozwijać się zawodowo. Kobiety, którym mimo to udało się robić coś ważnego, znaczącego i odnosić sukcesy, nie zawsze znajdziemy na kartach podręczników historii i w innych opracowaniach. I to także odbija się na zawartości Wikipedii - autorzy haseł sięgają do źródeł, które o słynnych kobietach zwyczajnie milczą lub piszą o nich niewiele. Ale wikipedyści stawiają sobie za zadanie zebranie całości wiedzy, jaką posiadła ludzkość i chcą robić to rzetelnie, a więc opisywać także te encyklopedyczne postaci, które nie we wszystkich źródłach są obecne.

Przeczytaj też: Buty z bydgoskiej „Kobry” - cenne jak złotoCzy ten brak kobiet w Wikipedii wynika z tego, że tworzą ją przede wszystkim mężczyźni?
Statystyki pokazują, że przeciętny wikipedysta ma 32 lata. W praktyce wśród autorów mamy zarówno nastolatków, jak i emerytów. Mają bardzo różne poglądy, wykształcenie, zainteresowania. Dzięki tej różnorodności nasz projekt może prężnie działać i ciągle się rozwijać. Ale jest jedna znacząca dysproporcja - wśród autorów haseł mamy nie więcej niż 20 proc. kobiet. A więc encyklopedia tworzona jest przede wszystkim przez mężczyzn. Mam jednak wątpliwość, czy te dwie sprawy można łączyć: czy z tego, że mniej kobiet decyduje się na redagowanie haseł wynika to, że powstaje mniej haseł o kobietach. Z tego, co wiem i kobiety, i mężczyźni piszą o tych samych tematach. W naszej kulturze ciągle wychowuje się dziewczynki na kobiety, które nie wierzą w swoje kompetencje, są przekonane, że ich wiedza (nawet jeśli jest bardzo specjalistyczna i głęboka) nie jest wystarczająca do encyklopedii. Są perfekcjonistkami i obawiają się negatywnej oceny. Dlatego mogą mieć opory przed edytowaniem Wikipedii.


NATALIA SZAFRAN-KOZAKOWSKA

  • Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznanianka, członkini lokalnego stowarzyszenia Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie.
  • Interesuje się literaturą współczesną, filmem i kulturą hiszpańską. Chęć dzielenia się wiedzą o tych zainteresowaniach zaprowadziła ją do polskiej Wikipedii, którą edytuje od 2008 roku.
  • Jest autorką kilkuset haseł, redaktorką i administratorką.
  • Od 2014 roku pracuje w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, organizacji działającej na rzecz rozwoju polskiej Wikipedii.
  • Weźmie udział w otwartej ogólnopolskiej konferencji wikipedystów, która w czerwcu odbędzie się w Bydgoszczy.

Dalsza część wywiadu na drugiej stronie
1 »

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo