Postojowe: co to takiego i komu przysługuje?
Świadczenie postojowe to nowe popularne hasło, które jeszcze pół roku temu mało kto w ogóle znał. Aktualnie o postojowym rozmawiają pracownicy, między sobą, pracodawcy, eksperci oraz politycy. Świadczenie postojowe okazało się możliwością utrzymana dotychczasowych miejsc pracy. Jak to działa?
Świadczenie postojowe zostało przewidziane dla pracowników, którzy wykonują prace w ramach samozatrudnienia oraz umów cywilno-prawnych (umowa o dzieło, agencyjna, zlecenie).
Warunkiem uzyskania świadczenia postojowego jest spadek obrotów o 15%, ale też niezarobienie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku więcej niż 300% średniej, która jest podana przez GUS. W aktualnej sytuacji jest to ok. 15,5 tys. złotych.
Pracodawca może w porozumieniu z pracownikami ustalić wprowadzenie tzw. przestoju ekonomicznego. W momencie, kiedy pracodawca podpisze z przedstawicielami pracowników bądź związkami zawodowymi takie porozumienie wówczas jest zobowiązany do tego, aby wypłacić pracownikowi minimalne wynagrodzenie, które w tym roku wynosi 2600 złotych i w ramach przestoju może starać się o sfinansowanie 50% kwoty tego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zadajemy pytania naszych użytkowników
Koronawirus sprawił, że mamy na co dzień mnóstwo tematów. Oprócz kwestii medycznych interesują nas rzeczy, z którymi mierzymy się na co dzień. Jedna z naszych czytelniczek zainspirowała nas do jednego z pytań.
Pani Basia jest w ciąży i pracuje jako ekspedientka w sklepie wielkopowierzchniowym. Jako kobieta, spodziewająca się dziecka, martwi się o swoje zdrowie, ponieważ na co dzień styka się z mnóstwem Klientów. Czy w tej wyjątkowej sytuacji pani Basia może odmówić pracy ze względu na swój wyjątkowy stan i panującą pandemię koronawirusa? Ekspert odpowiada:
W artykule 210. Kodeksu Pracy ustawodawca wprowadził możliwość odmowy wykonywania pracy w momencie, kiedy warunki pracy naruszają bezpieczeństwo lub mogą zagrozić zdrowiu czy życiu pracownika oraz jego bliskim.
Zanim nastał czas pandemii, przepisy te miały zastosowanie w odniesieniu do warunków BHP, czyli mamy zepsutą maszynę możemy od niej odejść.
Aby skorzystać z tego przepisu, muszą być spełnione warunki związane z bezpośrednim narażeniem życia lub zdrowia. Nie można nim szafować, nie można odmówić pracy, tylko dlatego, że epidemia panuje.
Prawnik odpowiada również na inne pytania o prawo pracy
W tym projekcie interaktywnym to ty decydujesz. Wybierz pytanie, które Cię interesuje i sprawdź odpowiedź eksperta.
Wojciecha Mazura, prawnika i eksperta ds. prawa pracy zapytaliśmy m.in o to:
- Czy pracodawca może wysłać mnie na przymusowy urlop spowodowany epidemią?
- Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8.?
- Czy panująca pandemia może być powodem zwolnienia z pracy?
- Na jak długi okres praca zdalna może być powierzona?
- Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych czy rodzinnych?
