Kobiety na czele KOD-u. Zwolenników ruchu przybywa

  • Express Bydgoski

Piotr Schutta

W sobotę o godzinie 14.00 na placu Wolności w Bydgoszczy odbędzie się pikieta w obronie wolności mediów.
Do Komitetu Obrony Demokracji przystępują ludzie w różnym wieku, reprezentujący rozmaite zawody i środowiska. Na zdjęciu: grudniowa manifestacja w obronie Trybunału Konstytucyjnego na Starym Rynku w Bydgoszczy<br>
 Filip Kowalkowski

Są energiczne, wykształcone i bezpartyjne. Nigdy nie działały w polityce. Trzy kobiety, dwie z Torunia i jedna z Bydgoszczy, przewodzą Komitetowi Obrony Demokracji w regionie kujawsko-pomorskim. Dziś będzie można je spotkać podczas pikiety na placu Wolności, zorganizowanej w obronie wolnych mediów.

50-letnia Aleksandra Solecka, główna księgowa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu, założyciela KOD, Mateusza Kijowskiego, znała dużo wcześniej z jego publikacji w internecie. Czytała jego blog, byli znajomymi na Facebooku. Gdy powstał KOD, została zaproszona do polubienia strony. I tak się wszystko zaczęło.

Chętne do działania

- Spodobał mi się manifest ruchu, więc się przyłączyłam. Potem byli poszukiwani koordynatorzy i gdy nie zgłosił się nikt z naszego regionu, złożyłam swój akces. W listopadzie zorganizowałam spotkanie założycielskie w Toruniu, na które przyszło około dwudziestu osób - opowiada Aleksandra Solecka. - Działamy dopiero dwa miesiące, a mamy już ponad 1000 członków w województwie.

Są byli działacze Solidarności, nauczyciele, emeryci, lekarze, prawnicy, urzędnicy administracji państwowej i samorządowej, artyści. Koła KOD działają w naszym regionie, oprócz Torunia, także w Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu. W przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie założycielskie w Inowrocławiu.

- Są ludzie różnych zawodów, reprezentują różne środowiska. Lepiej i gorzej wykształceni. Ale wszyscy jesteśmy zaangażowani i chętni do działania w obronie naszych praw obywatelskich. Ja sama nie mam określonych sympatii czy antypatii politycznych. Przystępując do KOD wyraziłam swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje w naszym kraju po ostatnich wyborach parlamentarnych. Poczynania rządzącej partii większościowej nie mają nic wspólnego z demokracją - mówi druga koordynatorka KOD z Torunia, 45-letnia Dagmara Chraplewska-Kołcz, była dyrektorka szkoły podstawowej, z zawodu nauczycielka historii. Obecnie studiuje nowoczesny marketing i przygotowuje się do zmiany zawodu.

W swojej 18-letniej nauczycielskiej karierze była ekspertem komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych dla pedagogów oraz członkiem dyscyplinarnej komisji odwoławczej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Nigdy nie należała i nadal nie należy do żadnej partii politycznej. O listopadowym spotkaniu założycielskim KOD w Toruniu dowiedziała się z Facebooka.

- Zapytano na sali, czy ktoś dysponuje wolnym czasem. Potrzebna była osoba, która mogłaby się bardziej poświęcić sprawom organizacyjnym, a że ja akurat mam teraz więcej czasu, mogę i chcę działać, więc się zgłosiłam - mówi Dagmara Chraplewska-Kołcz.

Liderką KOD w Bydgoszczy została 34-letnia Katarzyna Zabłocka, ekonomistka. Pracuje w banku, kończy studia inżynierskie na UTP.

- O spotkaniu założycielskim KOD w Bydgoszczy dowiedziałam się od znajomych. Przyszłam z ciekawości. Było około 100 osób - wspomina. Zaznacza, że nie sympatyzuje z żadnym z politycznych ugrupowań. - Szanuję wynik ostatnich wyborów parlamentarnych i prezydenta Andrzeja Dudę, ale nie zgadzam się na działania rządzących. W kampanii wyborczej obiecywano dobrą zmianę, a ja czuję, że jest mi coś odbierane. Na to nie daję zgody - dodaje.

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.07.2016, 13:32

bede walczyc bo peło mi wydłuzyło harówe za 1350 zł/miesiąc -mam 60 lat życia i 40 lat pracy okradziono mnie ze wszystkiego po to by pracodawca stał się bogatym..i taki właśnie jest w KODZIE my nie wychodzimy narazie..czekamy moze wreszcie ktoś dorwie się do d*** tym cwaniakom!!!złodziejom!

03.06.2016, 11:52

Brawo KOD!!! Demokracja sama się nie obroni.

09.05.2016, 00:50

KOD? TO PATOLOGIA. KTO WAS WSPIERA? ZŁODZIEJE, WICHŁACZY NO I ALIMENCIARZE

17.03.2016, 00:05

KOD to KOK czyli Komitet Obrony Koryta

12.01.2016, 15:41

Tak oni ida do kosciolka glownie po to zeby podziwiac mode innych moherow, ich futerka, norki i inne no i zeby potem pod kosciolem obmawiac cale osiedle, kto z kim i za ile i dlaczego....Takze co sie dziwic ze potem ci sami pisowcy opluwają innych bo oni lubia tylko samych siebie i swoje towarzystwo wzajemnej adoracji.

11.01.2016, 11:19

Pisiory sie tego boja ale u nas Majdan i tak bedzie- PIS zostanie zniszczony raz na zawsze.

11.01.2016, 09:42

ZA...bilowany nie pie....l
To nawet nie argumenty-- z urojeniami d....li się nie
dyskutuje.
a może jeszcze do tej listy dodaj postulat
wszechobecnego dobrobytu ,wiecznej młodosci
i zdrowia---pewnie przeoczyłeś

10.01.2016, 10:02

nie chcemy u siebie majdanu KOD-owskiego. Niech jadą na Ukrainę, tam majdan

09.01.2016, 22:09

A ilu wśród sympatyków jest zwykłych pracowników tyrających za marne grosze u pracodawców wyzyskiwczy.uyk

09.01.2016, 20:39

Tu kłamiecie - nie przybywa tylko zjeżdżają z województwa. Ale nas i tak jest 2x więcej tylko teraz nie musimy manifestować. TV została oczyszczona z potwornych elementów.

09.01.2016, 18:18

Widze że Pisowcy jak zawsze opluwają innych, a jutro pójdą do kościoła.

09.01.2016, 18:06

W manifestacji KOD brał udział prezydent R. Bruski- polityk PO. I wszystko mamy jasne. Czego sie boją w mediach, czego nie bali się wcześniej ? Za rządów PO-PSL wszystkie rady nadzorcze opanowane przez PO i PSL-wskich nominatów. A oni odpowiednio wybierali prezesów...

09.01.2016, 17:09

a KOR /obrona robotnikow / te wyksztalcone pamietaja ? i co z nimi balcerowicz zrobil /z tymi w PGR/

09.01.2016, 16:32

Dagmara Chraplewska-Kołcz · Toruń
Święty..żałosne..
Lubię to! · Odpowiedz · 1 · 22 czerwca 2015 22:18

09.01.2016, 16:26

Oczywiście że będzie miał prawo do tworzenia orgaizacji broniacych tego co własnie zawłaszczaja tabuny kolesi z dziwnych koterii neo-faszystowskich ... W końcu popieramy demokracje i nawet ostatni kundel prawicowy moze ujadać .

09.01.2016, 15:46

Niemieckie media stworzyły w Pl kod, zeby bronić swoich, a nie naszych interesów. Wstyd lemingi, że złapaliście się na to.

09.01.2016, 15:24

Do kolonii niech jadą.

09.01.2016, 15:24

KOD chciał wolne media i je ma .......przypominam od wczoraj pogoniono etatowych klakierów PO.

09.01.2016, 15:21

PO opanowała media publiczne ! PiS je dla Narodu Polskiego odzyskuje .Dziennikarze zapomnieli co to jest rzetelność i sami się zaprowadzili w matnie. Teraz wyją i szczekają a to tylko zmiana dobrze płatnej wygodnej budy na legowisko pod płotem .....Po prostu patrzę na świat realistycznie, serce mi chwyta za gardło na widok małego bezbronnego dziennikarzynę . . A co do przyszłych bezrobotnych jurnalistów , to inaczej ma się sprawa, oni w znacznej większości latami zatruwali i niszczyli życie w mojej Ojczyżnie . Oni teraz chcą pomocy? Oni nie chcą spać w przytułkach tak jak Polacy . Nie generalizując wszystkiego mam ich gdzieś tak jak oni mieli Naród Polski

09.01.2016, 15:09

Ograniczeniu wolności mediów stanowczo NIE!

09.01.2016, 14:43

Ja też was kocham moi drodzy hejterzy katoliccy. Tacy bezinteresowni i mądrzy. Możecie mieć inne zdanie ale w tedy proszę o argumenty. A Wy co? Stara katolicka metoda. Oczernić, potem powiedzieć że to szatan i na końcu spalić.

09.01.2016, 14:38

Może Pan/Pani coś zorganizuje? Nie? To zewrzeć japę.

09.01.2016, 14:08

żałosne podrygi rozhisteryzowanych kobiet i odsuwanych od cyca nie wybranych w wyborach parlamentarnych